İnşaat Sektörüne Devlet Desteği
Ekonomi

İnşaat Sektörüne Devlet Desteği

Geçtiğimiz gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Yeni Ekonomi Programı kapsamında konuşmuştu. 2020-2022 döneminde büyüme hedefi ile oluşturulan programda inşaat sektörü için de olumlu gelişmeler bulunuyor. Sektördeki durağanlığın önüne geçebilmek adına, bitmesine az kalmış olan inşaat projelerine finansman desteği sağlanacak. Bu sayede sektör canlılık kazanacak ve durgunluktan kaynaklı istihdam kaybının da önüne geçilecek. Yeni Ekonomi Programı(YEP) ile sektörlerdeki canlılığın artırılması ve istihdamın çoğaltılması adına çeşitli önlemler alınacağı da duyurulmuştu. Bu bağlamda Kredi Garanti Fonu sektör odaklı olacak şekilde bankaların istediği teminata sahip olmayan firmalara destek sağlayacak. Odak sektörler teknoloji tabanlı ve yenilikçi sektörler olacak.

Ayrıca tarımda üretimi ve verimliliği artırmak için de teknoloji kullanımının yaygınlaştırılması planlanıyor. Bu sayede yerli üretimin artışı teknolojik aletlerin kullanımı ile desteklenecek. Sanayi alanında da üretim faaliyetlerinin artışı için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı önümüzdeki dönemde başlatılacak. Böylece firmaların büyümesinin önünde engel oluşturan unsurların elimine edilmesi sağlanacak. Ayrıca firmalar arasındaki rekabet artırılarak sektörlere canlılık kazandırılacak. İş gücü piyasasında yapılacak analizler sonucunda, istihdam ihtiyacı olan alanlar tespit edilecek. Bu doğrultuda yeni istihdam alanları için çeşitli kurs programları açılacak ve yeterli donanıma sahip istihdam yetiştirilmesi sağlanacak. Ayrıca engelli vatandaşların istihdamı için uzaktan eğitim programları düzenlenecek. Böylece engelli vatandaşların da sosyal yaşamda var olması desteklenecek.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri