internet-satislarinin-kurallarina-yeni-duzenleme
Ekonomi

İnternet Satışlarının Kurallarına Yeni Düzenleme!

Rekabet Kurumu tarafından yapılacak olan yeni düzenlemeler ile internetteki satışlardaki kısıtlamaları engelleyecek.

Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz Güncellendi

Tüketicilerin daha çok ürün türüne daha uygun fiyatlarla erişiminin sağlanması amacıyla Rekabet Kurumu tarafından yeni bir düzenleme yapılacak. Yeni düzenleme ile internet satışları ile ilgili mevcut kısıtlamaların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Rekabet Kurumu’nun yetkililerinden alınan bilgilere göre internetten gerçekleşen satışların pasif satış olduğunun belirtilmesi ile sınırlı şekilde kalan Dikey Anlaşmalara İlişkin Kılavuz, rekabet hukukuna dair kuralların internet satışları ile ilgili kısmının yeniden değerlendirmeye alınması maksadıyla güncellendi.

İnternette Satılan Ürünlerin Satışı Engellenemeyecek

Yapılan yeni düzenlemelere göre dağıtıcılar ve sağlayıcılar internet yoluyla satılan ürünlerin satışını engelleyemeyecek. Mevcut uygulamada internetten alışveriş yapan müşteriler ayrı bir müşteri grubu olarak nitelendiriliyor, bu sayede bayilerin ve dağıtıcıların internet yoluyla yaptıkları satışlar engellenebiliyor. Yeni düzenlemede bu yasaklamalar sonlandırılıyor, fiyatlarla ilgili bilgi almak için internet sitesine giren müşterilerin ana sayfaya yönlendirilmesi uygulaması da bitiriliyor. Bu düzenlemede seçici dağıtım yoluyla ürünlerinin dağıtımını yapan marka sahiplerinin çeşitli haklarının korunması ile ilgili de yeni kurallar yer alıyor.

Yüksek Fiyat Uygulamasına Gidilemeyecek

Yeni düzenleme kapsamında dağıtıcılar ve bayiler kendilerine ait internet sitelerinde ve diğer satış platformlarında serbest bir şekilde faaliyet gösterebilecekler. Ürün tedarikçileri, üreticileri, toptancılar ve sağlayıcılar satını yaptıkları ürünlerle ilgili yüksek fiyat uygulamasına gitmeyecekler. İnternet yoluyla yapılan satışlardaki orana dair kısıtlama da getirilemeyecek. Tüketiciler tarafından bir bayiye ait olan internet sitelerine girerek satıcı ile iletişime geçmesi ya da tüketicinin otomatik olarak bilgilendirilmelerini kapsayan satışlar pasif satış olarak nitelendirilecek. İnternet sitesinde dil seçeneklerinin olması satışın pasif satış olması özelliğini değiştirmeyecek.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri