,
Ekonomi

İpotekli Konut Satışları Dibi Gördü!

Merkez Bankası verileri dikkate alındığı zaman konut sektörü geçen yılın 3 ayında bir hayli gerileme gösterdi. Hem ipotekli hem de diğer tüm konut satışlarında düşüş gözlemlendi.

Merkez Bankası verileri incelendiği zaman bankalardan Türk Lirası olarak kullandırılan kredilerin ağırlıklı faiz ortalamalı yüzde 14,55 olarak açıklandı. Bunun sonucunda da ev satın almayı düşünen vatandaşlar için faizdeki psikolojik seviye olan yüzde 1 yükselerek seyir izledi.

2017 yılının aralık dönemi verilerine göre, ülke genelinde ipotekli konut satışları kasım dönemine göre yüzde 30,7 oranında düşüş meydana geldi. Bu düşüş ile de ipotekli konut satışı 34 bin 29 olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının toplam konut satışlarının içindeki payı ise yüzde 25,6 olarak kayda geçti.

İstanbul İlk Sırada Yeri Aldı

İpotekli konut satışlarında İstanbul ilk sırada yerini aldı. İstanbul’daki söz konusu satışlar 6 bin 516 olurken, payı ise yüzde 19,1’e tekabül etti.

Toplam konut satışları içindeki ipotekli konut satışlarının payının en fazla olduğu il ise Ardahan oldu. Bu pay ise yüzde 45,5 olarak kayda geçti.

Açıklanan veriler doğrultusunda yalnızca ipotekli konut satışları değil, tüm satışlarda, yani tüm konut sektöründe 2017 Aralık ayında düşüş meydana geldiği gözlemlendi.

Aralık dönemindeki ev satışları senelik bazda yüzde 6,8 oranında gerileme kaydetti. Bu gerileme ile de veri 132 bin 972 olarak kayda geçti.

Sektörde Uzun Dönemli Düşüş Var!

Ekim ve kasım dönemlerinde de aralık ayına benzer şekilde sektörde gerileme meydana geldi. Bunun sonucunda 2017 yılının son 3 aylık döneminde sektör bir hayli düşüş gösterdi. Sektör temsilcilerinin yaptığı açıklamalara göre, 2014 yılından bugüne kadar konut sektörünce ve konut satışlarında hiç böylesine bir uzun dönemli gerileme görülmemişti.