Ekonomi

Irak ile 60 Dolar Değerindeki Vergi Konusu Görüşülecek!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkçi, katılmış olduğu bir programda bir takım açıklamalarda bulunarak, Türk ürünü olan gıda maddeleri için uygulamada olan 60 dolar değerindeki verginin iptali için Irak ile görüşme gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ton Başına 60 dolarlık Verginin Kaldırılması İçin Müzakere Yapılacak

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından gerçekleştirilen kongrenin açılışı esnasında bir takım açıklamalarda bulunan Gümrük ve ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Irak tarafından Türkiye’ye karşı uygulanan gümrük vergisi meselesine değindi. Söz konusu açıklamalarında Bakan Tüfenkçi, Irak’ın Türkiye menşeli olan gıda maddeleri için uygulamış olduğu 60 dolar değerindeki gümrük vergisinin kaldırılması adına bir takım müzakerelerin yürütüleceğini ifade etti.

Bakanlıklar Tarafından Meseleyle Alakalı Gerekli Çalışmalar Başlatıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, açıklamaları esnasında TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy tarafından ifade edilen Irak merkezi yönetiminin Türkiye’nin üretmiş olduğu gıda maddeleri adına bir ton için uygulamış olduğu 60 dolar değerindeki gümrük vergisi aldığı söylemlerini anımsatarak, Irak pazarında mevcut bulunun meşakkatler hakkında bilgileri olduğunu, bu sebeple gerek Ekonomi Bakanlığı tarafından, gerekse de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından ihtiyaç duyulan adımların atıldığını dile getirdi. Üstelik orada en çok önem gösterilen gündem konularından birinin de Irak tarafından gıda üzerine uygulanan tarife haricindeki engeller ile mücadele etmek olduğuna dikkat çeken Bakan Tüfenkçi, söz konusu bu durumun Irak ile görüşmelerde ilk sırada yer alacağını da açıklamalarına ekledi.

Fiyatlar Artık Amerika’da Değil, Türkiye’de Belirlenecek

Öte yandan açıklamalarında kurulan ürün ihtisas borsasının Mart ayı içerisinde faaliyetlerine başlayacağı bilgisini de veren Bakan Tüfenkçi, söz konusu bu borsa sayesinde özellikle tarım ticareti açısından derinliğe sahip olan piyasanın birlik ve beraberlik içerisinde oluşturulacağını, bundan böyle buğday ya da başka tarım ürünlerinin ücretlerini Türkiye’de belirlemiş olacaklarını aktardı.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri