irak-kredileri-insaat-sektorunu-heyecanlandirdi
Ekonomi

Irak Kredileri İnşaat Sektörünü Heyecanlandırdı!

Türkiye tarafından Irak’ta 5 milyar dolar tutarında kredi sağlanacağı ile ilgili haberler inşaat sektörünün heyecanlanmasına neden oldu.

5 Milyar Dolarlık Kredi Sağlanacak

Türkiye’nin Irak için 5 milyar dolarlık kredi vereceği ile ilgili çıkan haberler Türk müteahhitleri heyecanlandırdı. Bu konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türk firmalarının Irak’ın yeniden yapılandırılması ile ilgili projelerde en az iki katı daha çok iş hacmi sağlayabileceğini, bu kredinin inşaat firmaları için büyük avantajlar sağlayacağını, Türkiye’nin Irak’a sağlayacağı kredinin ayrıca Iraklı inşaat firmalarına birikmiş alacaklarını ödeme yolunu açacağını, 1970’li yıllardan bugüne kadar Türk firmaları tarafından Irak’ta 960 adet proje gerçekleştirildiğini, bu projelerin toplam bedelinin yaklaşık olarak 25 milyar dolar olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Kuveyt’te Açıklamıştı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 14 Şubat 2018 tarihinde Kuveyt’e gitmiş, bu ülkede DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı’na katılmıştı. Mevlüt Çavuşoğlu’nun katıldığı bu toplantının konusu ırak’ın yeniden yapılandırılması olarak biliniyor. Bakan Çavuşoğlu tarafından toplantıda yapılan Türkiye tarafından Irak’a 5 milyar dolarlık kredi sağlanacağı açıklaması inşaat sektörünün heyecanlanmasına nende oldu. konu hakkında konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, coğrafi yakınlıktan ve devam eden ikili ilişkilerden dolayı Irak’ın Türk müteahhitler için önemli olduğunu söyledi.

Bu Kredi ile Mevcut Projeler Tamamlanabilecek

Türk inşaat firmaları tarafından Irak’ta yapılan inşaat işlerinden dolayı 1.5 milyar dolarlık bir alacaklarının da olduğunu hatırlatan Mithat Yenigün, bu konuda bir ilerleme olmadığını, Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı bu açıklamanın iki ülke ilişkileri açısından da önemli olduğunu, Irak’ın yeniden yapılandırılması çerçevesinde Türk müteahhitlerinin iş hacmini ikiye katlayabileceğini, aynı zamanda birikmiş olan ödemeleri de alma yolunun açılacağını, böylece devam eden projelerin de tamamlanabileceğini de ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri