Ekonomi

İran’dan Kripto Para Hamlesi! Artık Yasak

İran, para piyasalarına yönelik yeni bir karar daha aldı. Ülke yaptığı açıklamayla sanal para birimlerinin ticaretini resmen yasaklamış oldu.

İran Kripto Para Birimlerini Yasakladı

Kripto para birimleri farklı ülkelerden farklı tepkiler alırken, piyasaya yönelik düzenlemelere ve yasaklara bir yenisi daha eklendi. İran’dan gelen haberlere göre piyasanın en büyük işlem hacmine sahip olan Bitcoin’de dahil bütün sanal para birimlerine ticaret yasağı kondu. Ülkenin bu kararında para piyasalarını kontrol etme çalışmaları etkili oldu.

Merkez Bankası Açıkladı

Ülke basınında çıkan haberlere göre söz konusu ticaret yasağı para aklama ve terör suçlarını engellemek amacıyla yapıldı. Kripto para birimlerinin ticaretinin yasaklandığına ilişkin açıklamayı ise İran Merkez Bankası yaptı. Açıklamada bu paralarla finansal işlemlerin yasaklandığının altı çizildi.

Riyaldeki Değer Kaybı Yasağa Kapı Araladı

Piyasa uzmanlarına göre yasak kararının altında, riyaldeki değer kaybı etkili oldu. Bunun üzerine yönetim para piyasalarını kontrol altına almak için çözüm arayışına girdi. Ülke yönetimi geçen hafta dolar kuruna yönelikte bir karar almıştı. Karara göre dolar kuru sabitlenmiş, İranlıların tasarrufları bu kapsamda sınırlandırılmıştı. Finansa işlemlerde ise Euro’nun kullanılacağı ifade edilmişti.

Kripto para birimleri piyasasına yönelik olumsuz haberler çıksa da, ülkede bugüne kadar herhangi bir yasaklama durumu söz konusu olmamıştı. Bundan birkaç ay öncesinde ülke bakanlarından Muhammed Cevad Azeri Cehrumi sosyal medya hesabından sanal para birimlerinin geliştirilmesi gerektiğini dahi açıklamıştı. Bu kapsamda İran Merkez Bankasının piyasayı kontrol altında tutmak istediği belirtilmiş, İran’daki diğer finans kurumlarıyla iş birliği halinde olduğu aktarılmıştı.