Ekonomi

İşçiye Yapılan Zam Gerilim Yarattı!

Toplu sözleşme gereğince yan sanayi şirketleri tarafından, ana üretici şirketler gibi işçi maaşına zam yapıldı. Fakat ana üreticilerde totaldeki satış fiyatı arasında oldukça az bir miktarda olan işçilik maliyeti, yan sanayi de ise temel maliyet kalemleri arasında yer alıyor. Dolayısı ile tedarikçi tarafından bu durumun fiyatlara yansıtılmak istenmesi sanayi sektöründe gerilime neden oluyor.

Yan Sanayi Firmaları Zam Oranını Fiyatlara Yansıtmak İstiyor

Otomotiv sanayisinde toplu sözleşme gerginlik yaşanmasına neden oluyor. Yapılan toplu sözleşme gereğince yan sanayi şirketleri de ana üreciler gibi işçisinin maaşına zam yaptı. Fakat ana üreticilerde söz konusu zam oranı oldukça az bir miktarda olurken, yan sanayide ise temel maliyet faktörlerinden biri arasında yer aldığına dikkat çeken tedarikçilerin, bahsi geçen bu maliyetleri fiyatlara yansıtmak istemesi sektörde gerilim yaşanmasına neden oluyor.

Yan Sanayici Bu Maliyeti Kaldıramaz

Çelik-İş, Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında, 2017 yılının Ekim ayı itibari ile başlayan ve yaklaşık olarak 120 bin civarındaki işçinin dahil olduğu toplu sözleşme müzakereleri, grev kararı ile neticelenmişti. Pek çok sanayi şirketinde gerçekleştirilen grevlerin akabinde bu yılın Ocak ayında Türk Metal ile MESS arasında uzun uzadıya gerçekleştirilen görüşmelerde neticeye varılmış, her iki taraf arasında bir uzlaşmaya varılmıştı. 2 yıl için imzalanan sözleşme sayesinde işçi maaşlarına sosyal hakların dışında yüzde 24,63 oranında zam yapılmıştı. Konu ile alakalı olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Alper Kanca, otomotiv sektöründe söz konusu toplu sözleşmelerin etkisinin halen daha sürdüğünü ifade ederek, sanayide önemli ölçüde bir gerilim yaşandığını dile getirdi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri