Ekonomi

İslami Finans Tunus’ta Bir Araya Gelecek!

İslam Kalkınma Bankası tarafından 43’üncüsü düzenlenecek olan Genel Kurul Toplantısı Tunus’ta gerçekleştirilecek. 1-5 Nisan tarihleri arasında bir araya gelecek olan Kurul’da Türkiye’yi temsil edecek olan isim Mehmet Şimşek olacak.

İslam Kalkınma Bankası tarafından 43’üncüsü gerçekleştirilecek olan Genel Kurul Toplantısı, 1-5 Nisan tarihleri arasında Tunus’ta yapılacak.

Söz konusu olan programda yaklaşık olarak 2 bin civarında katılımcının yer alması beklenirken, özellikle İslami finans olmak üzere küresel ekonomi, üye ülkelerde yaşanan problem ve avantajlar 50 oturum halinde masaya yatırılacak. Genç işsizlik, Afrika’da gerçekleştirilen altyapı yatırımları, ülkedeki kadınların ekonomik açıdan güçlü bir hale getirilmesi, sürdürülebilir ulaşım ve dijital teknoloji ve oturumlarda görüşülecek tüm meseleler de masaya yatırılacak.

Banka, Üye Olan Ülkeler Tarafından Kuruldu

İslam Kalkınma Bankası, 7 Aralık 1973 tarihinde içlerinde Türkiye’nin de yer aldığı ve tümüyle İslam Konferansı Örgütü’ne üye olan ülkelerin bir araya gelmesiyle oluşturuldu.

Çalışmalarını 20 Ekim 1975 tarihi itibari ile yürütmeye başlayan İslam Kalkınma Bankası, kendisine üye olan ülkeler ile Müslüman ülkelerin ekonomik bakımdan kalkınmalarına ve sosyal açıdan gelişimlerine destek olma maksadı güdüyor.

Türkiye İçin 11,2 Milyar Dolar Finansman Sağlandı

Şimdiye dek örgüte üye olan ülkelere totalde 128 milyar olar civarında kredi desteği sağlayan İslam Kalkınma Bankası, Türkiye’de de 483 addet proje adına yaklaşık olarak 11,2 milyar dolar değerinde kredi desteği sağladı.

Başkent ile İstanbul’da yaklaşık olarak 4 sene öncesinde bir ofis açılışı gerçekleştiren söz konusu banka, ülkeyi bölgesel bir merkez olarak kullanmayı tercih ediyor.

Öte yandan elde edilen bilgilere göre, Tunus’te gerçekleştirilecek olan söz konusu bu Kurul’da Türkiye’yi temsil edecek olan isim, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek olacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri