isletmelerin-cocuk-isci-calistirmasinin-cezasi-1-853-lira
Ekonomi

İşletmelerin Çocuk İşçi Çalıştırmasının Cezası 1.853 Lira!

15 Yaşından küçük çocuk çalıştıran işletmelere uygulanan para cezasının en hafifi 1.853 lira…

14 Yaşını Doldurmamış Çocuklar Çalıştırılabiliyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşırken, 2018 yılının çocuk işçilikle mücadele yılı ilan edilmesi yeniden gündeme geldi. Sayıları yaklaşık olarak 700 bin olan Türkiye’deki çocuk işçi sayısının en aza indirilmesi için verilen cezaların en hafifinin 1.853 lira olduğu açıklandı. Fakat bu cezanın her bir çocuk için değil, işletme başına veriliyor olması tartışmalara yol açtı. 14 yaşını doldurmamış olan çocuklar ise kültür, sanat, reklam gibi iş alanlarında yazılı sözleşme yapılarak çalıştırılabiliyor.

İşletme Başına 1.853 Lira Ceza Kesiliyor

2018 yılı devlet tarafından Çocuk İşçiliği ile Mücadele yılı ilan edilmişti. Mevcut uygulamada 15 yaşından küçük olan çocukları çalıştıran ya da 15 yaşından büyük olan çocukları ağır işlerde ve gece çalıştıran işletmelere verilen para cezalarının bu yıl daha da ağırlaştırılması bekleniyor. Türkiye’de çocuklar sokakta, tehlikeli ve ağır işlerde, belirli bir ücret karşılığında tarım işlerinde çalıştırılması konusunun 2023 yılına kadar nihayete erdirilmesi planlanıyor. Uygulamada sanayi alanındaki işlerde 18 yaşından küçük çocukların çalıştırılması yasak. Ayrıca 14 yaşını doldurmuş, 15 yaşını doldurmamış olan çocukların kanunlar çerçevesinde belirlenmiş olan kurallar dahilinde çalıştırılabiliyor. Bu kurallara aykırı davranan işletme sahiplerine işletme başına 1.853 lira para cezası uygulanıyor.

Dünyada 152 Milyon Çocuk İşçi Çalıştırılıyor

Önümüzdeki hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olmasından dolayı çocuk işçilerle ilgili yapılan yeni düzenlemeler kapsamında bu yıl bayram daha bir coşkulu geçecek. 2017 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires kentinde düzenlenen Çocuk İşçiliğinin Kalıcı Biçimde Sona Erdirilmesi Konferansı kapsamında yayımlanan bildiriye göre dünya genelindeki 73 milyonu çocuk işçi olarak çalıştırılmak üzere 152 milyon kız ve erkek çocuğun çalıştırıldığı tahmin ediliyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri