Ekonomi

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Ödenecek ?

Ülkemizde birçok şu an iş sahibi olmayan vatandaş bulunmakta olup bu vatandaşlara İŞKUR tarafından işsizlik maaşı ödenmektedir. Daha önce çalışırken çeşitli nedenler ile işsiz kalan vatandaşların yararlandığı ödemede vatandaşlar maaşların ne zaman hesaplara yatırılacağını merak ediyor. Ekim ayının da ikinci haftasına girdiğimiz şu günlerde birçok vatandaş bu sorunun cevabını arıyor.İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşından yararlanmak için Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak şartlarının sağlanması isteniyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı alan vatandaşlara şu çerçevede maaş verilmektedir. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir.Birçok vatandaşın merak ettiği konu ile ilgili olarak işsizlik maaşlarının her ayın 5’inde hesaplarda olması gerekmektedir. Fakat Ekim ayı itibari ile Ekim tarihinin cumartesi gününe denk gelmesinden dolayı bir sonraki iş günü olan 7 Ekim Pazartesi günü hesaplara yatırılacaktır.

 

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri