istanbul-halk-ekmek-hadimkoyde-ekmek-fabrikasi-kuruyor
Ekonomi

İstanbul Halk Ekmek Hadımköy’de Ekmek Fabrikası Kuruyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden olan İstanbul Halk Ekmek vasıtasıyla Hadımköy’de ekmek fabrikası kurulacak.

30 Bin Metrekare Üzerine Yapılacak

İstanbul Hadımköy’de İHA’nın kuracağı ekmek fabrikası 30 bin metrekarelik alan üzerinde yer alacak ve modern bir tesis olarak hayata geçirilecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan bu konu hakkında bir açıklama yaparak bilgilendirmede bulundu.

Yatırım Yapan Kurumlar İç Borçlanmaya Gidebilir

Gerçekleştirilen İBB Meclis Toplantısı’nın konusu iştiraklerden olan İHA olarak bilinen İstanbul Halk Ekmek’in 26 milyon lira tutarındaki iç borçlanma talebi oldu. CHP’li İBB Meclis üyeleri tarafından kamuya ait kaynakların yerinde kullanılmadığının söylenmesi üzerine İBB AK Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan söz aldı. Temel Başalan yaptığı açıklamada İstanbul Halk Ekmek’i aracı ederek İBB tarafından İstanbul Hadımköy’de 30 bin metrekarelik alana modern bir tesis halinde yeni ekmek fabrikası kurulacağını açıklayarak kurumların yeni yatırımlar yaptıklarında iç borçlanmaya gidebileceğini söyledi.

Mevcut Fabrika Ekonomik Ömrünü Tamamladı

Temel Başalan, İHA’nın iç borçlanma talebinin bir zorunluluk olduğunu, Edirnekapı’da 1978 yılında faaliyete geçirilen fabrikasının ekonomik ömrünü tamamladığını, ayrıca mevcut fabrikanın yeni planlanan üretim sistemi için arazisinin uygun olmadığını, bu sebeple İstanbul Hadımköy’de teknolojik olarak yüksek özelliklere sahip olan yeni bir fabrika kurulacağını, bu konudaki çalışmaların başladığını, yeni kurulacak olan ekmek fabrikasının 30 bin metrekarelik bir alan üzerinde bulunacağını ve modern özelliklere sahip bir tesis olacağını da belirtti.

Türkiye’de İlk Kez Ekşi Maya Kullanılacak

Başalan, bu fabrikada üretilen ekmeklerde Türkiye’de ilk olarak ekşi mayanın kullanılacağını, ekmeklere en az 6 saat olmak üzere fermantasyon yapılacağını, uzun uygulanan fermantasyonun ekmeklerin kaliteli olması açısından büyük önem taşıdığını, ayrıca lezzette, aromada ve besin değerinde de artış olacağını, kurulacak olan fabrikadaki üretim ile ilgili Yıldız Teknik Üniversitesi ile Geleneksel Ekşi Hamur Üretimine Yönelik Teknolojik Özellikleri Yüksek Yerli ve Milli Ticari Starter Kültür Üretimi çalışmalarını kapsayan TÜBİTAK projesinin start aldığını da söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri