istanbul-yeni-havalimani-avrupa-ulkelerini-endiselendiriyor-mu
Ekonomi

İstanbul Yeni Havalimanı Avrupa Ülkelerini Endişelendiriyor mu?

29 Ekim 2018 tarihinde açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nın inşaatı tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak.

Frankfurt Havalimanı Önemini Yitirecek

İstanbul Yeni Havalimanı’nın bu yılın 29 Ekim günü açılması planlanıyor. Bütün etaplarındaki inşaat tamamlanarak tam kapasite ile hizmet vermeye başladıktan sonra dünyanın en büyük havalimanı olma özelliğini elinde bulunduracak olan İstanbul Yeni Havalimanı, Avrupa ülkelerinde bulunan diğer havalimanlarını rekabet güçlerini artırıcı tedbirler almaya yönlendirdi. Almanya’da yayın yapan medya organlarından biri olan Frankfurter Allgemeine Zeitung adlı gazete bu konuda dikkat çeken bir haber yaparak İstanbul’da inşaatı devam eden yeni havalimanının açılmasından sonra Almanya – Frankfurt Havalimanı’nın önemini büyük ölçüde yitireceği vurgulandı.

Londra Heathrow Havalimanı’na Ek Pist Yapılıyor

Avrupa geneline büyük bazı havalimanlarında bu konu ile ilgili olarak çeşitli tedbirler alınmaya başlandı. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Heathrow Havalimanı’nda bazı çalışmalar yürütülüyor. Yürütülen çalışmaların amacı Heathrow Havalimanı’nın kapasitesinin artırılması hakkında olmakla birlikte havalimanına üçüncü bir pistin inşa edilmesi konusunda bir karara varıldığı da edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Frankfurt Havalimanı bünyesinde yapılacak olan üçüncü terminalin de 2023 yılına kadar bitirilerek hizmete açılması planlanıyordu. Ancak kısa bir süre önce yapılan açıklamada üçüncü terminal inşaatının tamamlanma tarihinin 3 yıl erkene çekildiği, 2020 yılında Frankfurt Havalimanı’nın ek terminalinin hizmete açılacağı bildirildi. Frankfurt Havalimanı’nı işleten Fraport Altyapı ve Terminal 3 Projesi’nin sözcülüğünü yapan Christian Engel bu konu hakkında bir açıklama yaptı.

Havalimanı Yönetimi Erken Açılışı Doğruladı

Christian Engel yaptığı açıklamada üçüncü terminalin erken bitirileceği haberini doğruladı. Engel, terminal 3’ü n ilk bölümünün 2023 yılında açılacağını, ancak ikinci aşama olarak planlanan G bölümünün açılışının 3 yıl önce yapılacağını, mevcut planların ve devam eden çalışmaların 2020 yılında bu bölümün inşaatının bitirilerek hizmete açılacağını gösterdiğini, bu terminalin erken açılmasının yoğun yolcu taleplerinin karşılanması adına olduğunu söyledi.