istanbul-yeni-havalimaninda-1-850-polis-gorev-yapacak
Ekonomi

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 1.850 Polis Görev Yapacak!

İstanbul Yeni Havalimanı’nda görev yapacak olan polis sayısı Türkiye’nin 51 şehrini geride bırakacak.

225 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlanacak

İstanbul’da yapım çalışmaları devam eden yeni havalimanı projesinde görev yapacak polis sayısı, Türkiye’nin 51 şehrinde görev yapan polis sayısının toplamından fazla olacak. İstanbul Yeni Havalimanı’nda 1.850 polisin çalışması bekleniyor. İlk etabının hizmete açılacağı tarihinin 29 Ekim 2018 tarihi olduğu açıklanan İstanbul Yeni Havalimanı’nda yapım çalışmaları hızlı bir şekilde sürüyor. Yüzde 80’lik bölümü tamamlanan ve biniş bankolarının montaj çalışmaları da start alan havalimanının faaliyete geçmesi ile birlikte ilk etapta 10 bin kişiye istihdam sağlanacak. Havalimanının tüm etapları biterek tam kapasite ile hizmete geçtiğinde ise toplam olarak 225 bin kişi iş imkanı bulmuş olacak.

Atatürk Havalimanı’nda 850 Polis Görev Yapıyor

İstanbul Yeni Havalimanı’nın güvenliğinden sorumlu olacak firma İGA Güvenlik Hizmetleri AŞ. adlı firmanın bünyesinde 3.500 özel güvenlik elemanı görev alacak. Havalimanında görev verilecek olan polis sayısı ile de bir ilke imza atacak. İstanbul Yeni Havalimanı’na çalışacak olan polislerin sayısı Türkiye’nin 51 şehrindeki polislerden fazla olacak. Atatürk Havalimanı, yaklaşık olarak 7 ay sonra tarifeli uçuşlara kapatılacak. Atatürk Havalimanı’nda şu an itibariyle 850 polis görev yapıyor. İstanbul Havalimanı’nda bu sayının 1.850’ye çıkması bekleniyor.

150 Havayolu Firmasına 350 Ayrı Noktaya Uçuş İmkanı

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 150 havayolu firmasına 350’den çok noktaya uçuş imkanı sağlanacak. Havalimanının pasaport banka sayısı 228 olacak. pasaport bankolarında 3 farklı vardiyada 750 pasaport polisi görev alacak. İGA Güvenlik Hizmetleri tarafından işe alınacak olan 3.500 kişilik güvenlik personeli ile ilgili ilanlar hala devam ediyor. İlanlara 10 bin civarında başvurunun yapıldığı bildirildi. Ayrıca DHMİ olarak bilinen Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İstanbul’un yeni havalimanında Hava Trafik Kontrolörü olarak işe alınacak kişiler için kurs düzenledi.