istanbul-yeni-havalimanindaki-degisim-tum-dunyaya-duyuruldu
Dünya

İstanbul Yeni Havalimanı’ndaki Değişim Tüm Dünyaya Duyuruldu!

İstanbul Yeni Havalimanı’nın havacıları bilgilendirme kodu tüm dünyaya resmen bildirildi.

İstanbul Yeni Havalimanı’nın NOTAM’ı Dünyaya Bildirildi

İlk etabının açılışı 29 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşecek olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın NOTAM olarak kısaltılan havacıları bilgilendirme notu ile havalimanının taşınacağı ve IATA olarak kısaltılan Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği kodunun kullanımı dünya genelindeki diğer ülkelere resmen bildirildi. Atatürk Havalimanı, İstanbul Yeni Havalimanı’nın açılışından sonra paralel uçuş trafiğine kapatılacak.

30 Ekim – 31 Ekim 2018 Tarihlerinde Taşınacağı Bildirildi

İstanbul Yeni Havalimanı’nın dünyanın yeni havacılık merkezi olması planlanıyor. Havalimanı’nın yüzde 80’lik kısmı bitecek ve 29 Ekim 2018 tarihinde ilk etabının açılışı yapılacak. Havalimanı ile ilgili yeni bir önemli gelişme yaşandı. İstanbul Yeni Havalimanı’nın bilgilendirme kodu NOTAM’ın duyurusu tüm dünyaya duyuruldu. Bildirilen NOTAM ile birlikte İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınma operasyonu ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin IATA yani İşaretleyici Kodları ile ilgili bilgi dünya ile paylaşıldı. Paylaşılan NOTAM’A göre 30 Ekim 2018 – 31 Ekim 2018 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’ndan, İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınılacağı belirtildi.

31 Ekim 2018’de 03:00’da Yeni Koda Geçilecek

NOTAM’da yer alan bilgilendirmelere göre gerçekleşecek olan taşınma operasyonu çerçevesinde 31 Ekim 2018 tarihinde Türkiye saati ile 03.00’da İstanbul Yeni Havalimanı’nda yeni IATA kodlarının değişeceği, bu saatin yeni IATA kullanımının başlangıç saati olduğunu, havayolu firmalarına verilen uçuş izninin planlanması için 28 Ekim – 29 Ekim – 30 Ekim tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda “IST” kodunun kullanılacağı da bildirildi.

DHMİ İlgili Kuruluşları Bilgilendirdi

Diğer yandan kısa adı DHMİ olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi tarafından İstanbul Yeni Havalimanı’nın taşınması ile ilgili ayrıntılar da ilgili bütün kuruluşlarla paylaşıldı. DHMİ’nin yaptığı bilgilendirmelere göre Atatürk Havalimanı’nda üssü olmayan ancak havalimanına hizmet veren kuruluşların önce taşınacağı, THY’nin dışında üssü Atatürk Havalimanı’nda olan kuruluşların operasyonlarının durdurulacağı ve İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınacağı, THY ve TGS’nin taşınması ile ilgili operasyonların durdurulacağı, bu süreçte İstanbul Yeni Havalimanı’nda operasyon gerçekleştirilmeyeceği, yeni havalimanının taşınma sürecinde hava sahasının açık olacağı, Atatürk Havalimanı’nın taşınması sırasında diğer uçuşların sağlanacağı bildirildi.