istanbulda-hangi-3-mahallenin-imar-plani-kabul-edildi
Ekonomi

İstanbul’da Hangi 3 Mahallenin İmar Planı Kabul Edildi?

İstanbul’un hangi ilçesinde bulunan 3 ayrı mahallenin imar planı kabul edildi? Detaylar haberimizde…

Maltepe’nin 3 İlçesinin İmar Planları Kabul Edildi

İstanbul’un Maltepe ilçesinde bulunan Gülsuyu Mahallesi, Başıbüyük Mahallesi, Gülensu Mahallesi’nin 1 / 1000 oranındaki imar planları belediye ilçe meclisi tarafından yapılan oylama sonucunda kabul edildi. Maltepe Belediyesi İlçe Meclisi’nde oybirliği ile kabul edilen imar planları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yollandı.

İmar Planları İBB’nin Onayına Sunuldu

Maltepe Belediyesi tarafından onaylanan Başıbüyük Mahallesi, Gülensu Mahallesi ve Gülsuyu Mahallesi’nin 1 / 1000’lik imar planları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onayına sunuldu. İBB tarafından da onaylanması durumunda planlar hayata geçirilebilecek. Bu onayın da alınması ile birlikte tapu sahibi olunmasının ve kentsel dönüşüme dahil olunmasının önünde bulunan son engel de aşılmış olacak. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç onaylanan imar planları ile ilgili konuşarak emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

40 Yıllık Sorun Çözülüyor                      

Maltepe Belediye Meclisi adına tarihi günlerden biri olarak nitelendirilen oylamanın yapıldığı gün yaklaşık 40 yıldır çözüm bekleyen bir sorun çözülmüş oldu. Gülsuyu Mahallesi, Gülensu Mahallesi, Başıbüyük Mahallesi’nde başlatılacak olan kentsel dönüşümün önünde büyük bir engel teşkil eden imar planları ilçe belediye meclisinde yeniden ele alındı. Görüşmelerin sonunda mecliste yapılan oylama sonucunda bahsi geçen mahallerde 1 / 1000’lik yen imar planı oybirliği ile kabul edildi.

Bu Mahallelerin Kat Sınırları da Belirlendi

Maltepe Belediye Meclisi toplantısına ilçedeki mahalle muhtarları, mahalle sakinleri, planın hazırlanması aşamasına katkıda bulunan bürokratlar da katıldı. 1 / 5.000’lik imar planlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kabul edilmesinin hemen ardından Maltepe Belediye Meclisi’nin gündemine 1 / 1000’lik imar planı alındı. Oylamaya sunulan plan CHP’li ve Ak Partili meclisi üyeleri tarafından oylandı ve oy çokluğu ile kabul edildi. Gülensu, Gülsuyu ve Başıbüyük Mahalleri’nde en düşük kat sınırı 3, en yüksek kat sınırı da 8 oalrak belirlendi.