istanbuldaki-avmlere-22-adet-daha-eklenecek
Ekonomi

İstanbul’daki AVM’lere 22 Adet Daha Eklenecek!

JLL tarafından açıklanan Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü raporunun 2017 yılına ait verilerine göre İstanbul’daki AVM’lere 22 adet daha eklenecek.

12.2 Milyon Metrekare Kiralanabilir Alan Bulunuyor

Türkiye’nin 2017 yılını ilgilendiren Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü adlı rapor JLL adlı şirket tarafından açıklandı. Raporda yer alan bilgilere göre Türkiye genelinde bulunan 401 adet alışveriş merkezinde yaklaşık olarak 1.2 milyon metrekare kiralanabilir alan yer alıyor. İnşaatı halen devam eden 44 adet AVM’nin 2020 yılı bitene kadar tamamlanmış olması planlanırken, bu AVM’lerden 22 adedi İstanbul’da olacak.

2018 Gayrimenkul Sektörünün Uzmanlaşma ve Yenilenme Yılı Olacak

Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü raporuna göre perakende sektörü geçtiğimiz yılın ilk altı aylık döneminde “bekle – gör yaklaşımını benimsemiş. Ancak 2017 yılında gayrimenkulde perakende sektöründe gözle görülür bir canlanma yaşanmış. Raporda 2017 yılında sektördeki birincil kira rakamı 70 euro olarak hesaplanıyor. Rapora göre 2018 yılı AVM’ler açısından değerlendirildiğinde Uzmanlaşma ve Yenilenme yılı olarak nitelendirilirken, perakende sektörü için de Deneyimsel Alışveriş yılı olacağı düşünülüyor.

İstanbul’daki AVM Sayısı 136’ya Çıkacak

Türkiye genelinde bulunan 401 adet AVM’de toplam olarak 12.2 milyon metrekare kiraya verilebilir alan bulunuyor. İnşaatları devam eden 44 adet AVM’nin 2020 yılının sonuna kadar bitirilerek hizmete açılması planlanırken, bu yeni AVM’lerin 22 adedi İstanbul’da yer alacak. İstanbul genelinde halen 114 AVM bulunuyor. İstanbul’daki AVM’lerin toplam kiralanabilir ticari alan büyüklüğü ise 4.4 milyon metrekare olarak açıklandı. 2020 yılının sonunda eklenecek olan 22 AVM ile birlikte İstanbul’daki AVM sayısı 136’ye yükselmiş olacak. Böylece toplam kiralanabilir alanların büyüklüğü de 5.3 milyon metrekareye çıkacak.

Ankara’daki AVM Sayısı 47 Olacak

Ankara’da ise toplam olarak 39 AVM ve bu AVM’lerde 1.6 milyon metrekare ticari alan bulunuyor. Ankara’da inşaatı süren 8 alışveriş merkezi var. Türkiye’deki AVM’lerin sayısının önümüzdeki 3 yıllık dönemde 445’e çıkacağı bilgisi de JLL tarafından yayınlanan raporda yer alıyor. Raporda perakende sektörü ve AVM’ler ile ilgili 2018 yılına dair tahminler yer aldı. Yeni AVM projelerinin sayısında kademeli olarak düşüş görülmesinden dolayı mevcut AVM’lerin önümüzdeki yıllarda yenilenebileceğine de dikkat çekildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri