Ekonomi

İstanbul’daki O Arazinin Satışı Resmi Olarak Gerçekleştirildi!

Bayrampaşa’da yer alan ve CarrefourSA’ya ait olan 63 dönüm büyüklüğüne sahip olan arazinin satışı, 145 milyon TL karşılığında Re – Pie Gayrimenkul şirketine yapıldı.

CarreforuSA’nın mülkiyetinde olan Bayrampaşa’daki bir adet hipermarket, bir adet otopark ve bir adet ticaret merkezinin yer aldığı ve yaklaşık olarak 63 dönüm büyüklüğüne sahip olan arazinin satışı resmen gerçekleştirildi.

134 Milyon+KDV ile Satışı Gerçekleştirildi

Söz konusu şirket tarafından konu ile alakalı olarak Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gerçekleştirilen açıklamada, mülkiyeti CarreforuSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A. Ş.’de bulunan gayrimenkulün 28 Şubat 2018 Çarşamba günü 134 Milyon TL ve KDV olmak üzere toplamda 145 Milyon TL bedel karşılığında Re – Pie Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A. Ş. Avrupa Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu’na satışının gerçekleştirildiği ifade edildi.

Öte yandan söz konusu bu açıklamada SPK lisansına sahip olan bir gayrimenkul değerleme şirketi tarafından 8 Ocak 2018 Pazartesi günü söz konusu olan araziye yönelik gayrimenkul değerleme raporu hazırlandığı ve değerleme raporu vasıtası ile tespit edilen değerin Katma Değer Vergisi (KDV) dışında 133 milyon 690 bin TL olduğu da dile getirildi.

Daha Öncede Bu Satın Alma İşlemine Yönelik Haberler Yapılmıştı

Konu ile alakalı daha önce basın organları tarafından yapılan haberlerde böyle bir söylentinin mevcut olduğu, Re – Pie Gayrimenkul şirketinin söz konusu bu satın alma işlemi için Akbank tarafından 40 milyon lira değerinde murabaha kredisi sağladığı ve kalan bedelin ise şirketin özkaynağı sayesinde toparlanacağı ifade edilmişti.

Ayrıca Re – Pie Gayrimenkul şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Emre Çamlıbel de konu ile alakalı bir açıklamada bulunarak, söz konusu arazinin şirket tarafından satın alındığını, fakat henüz söz konusu gayrimenkul üzerinde hayata geçirilecek olan projeye karar verilmediğini söylemişti.