Ekonomi

İstanbullular Tarafından Beklenen O Banliyö Hattı’nda Son Durum Ne?

Gebze ile Haydarpaşa arasında inşaat çalışmaları aralıksız bir şekilde sürdürülen Gebze-Haydarpaşa Banliyö Hattı’nın son hali görüntülendi.

2014 yılında çalışmaları durdurulan Haydarpaşa-Gebze Banliyö Tren Hattı’nın tekrardan hizmet vermeye başlaması adına yürütülen çalışmalar aralıksız bir şekilde sürdürülüyor. Söz konusu olan projenin raylarının döşenmesinde Maltepe’ye kadar olan bölüm tamamlandı. Pendik’ten itibaren başlanan rayların döşeme işlemine başlanılan banliyö tren hattında, Haydarpaşa’ya kadar olan bölümde geriye yaklaşık olarak 10 kilometrelik bir mesafe kaldı. Projede yürütülen çalışmalar ve projenin son hali ise havadan incelendi.

Projenin Hayata Geçirilmesiyle Beraber 1,5 Milyon Yolcu Taşınacak

Haydarpaşa-Gebze Banliyö Tren Hattı Projesi’nde havadan alınan görüntülerde, görevli olan işçilerin titizlikle çalıştığı, raylarında aynı titizlikle döşenmeye devam ettiği gözlemlendi. Mevcut sistemde hem Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı, hem de Marmaray ile entegre edilen Halkalı-Sirkeci Hattı’nın söz konusu olan bu proje ile de entegre edildiğinde, Halkalı ile Gebze arasındaki mesafe 185 dakika iken, yaklaşık olarak 80 dakikalık bir kısalma ile 105 dakikaya düşecek. Ayrıca toplamda 42 istasyondan meydana gelecek hat boyunca 1,5 milyon yolcunun seyahat etmesi bekleniyor.

Şehrin Trafiği ve Yükü Azalacak

Yetkililer tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamalarda, Marmaray ile entegre edilerek şehri boydan boya dolaşacak olan hattın hizmet vermeye başlamasının ardından şehrin trafiğinin ve toplu taşımalardaki kalabalığın daha da azalacağını belirtiliyor. Üstelik projenin hayata geçirilmesi ile beraber köprülerin yükünün azalmasının da beklendiği ifade edildi.

Halkalı-Sirkeci ile Söğütlüçeşme-Gebze arasında hizmet veren banliyö hatları daha öncesinde İstanbul ile Ankara arasında hizmet veren YHT projesi ile birleştirilmesi sebebiyle kapatılmıştı. Şuanda ise Marmaray’ın da hayata geçirilmesi ile beraber Ankara’dan Pendik’e kadar uzanan tren hattı, Marmaray ile de birleştirilerek Halkalı’ya kadar devam edecek.