istanbulun-2-2-milyar-dolarlik-dev-projesi-iptal-mi-edilecek
Ekonomi

İstanbul’un 2.2 Milyar Dolarlık Dev Projesi İptal mi Edilecek?

Türkiye’deki dev firmaların bir araya gelerek gerçekleştireceğini açıkladığı Bio İstanbul projesi bir türlü hayata geçirilemedi.

Bio İstanbul Projesi İptal mi Edilecek?

Dev firmaların işbirliği ile yapılacağı açıklanan Bio İstanbul projesinde son durum merak ediliyor. Başakşehir Sazlıdere Baraj Gölü’nün yakınında hayata geçirilmesi planlanan proje bir türlü başlayamazken, projenin yapılacağı söylenen bölgede Kanal İstanbul projesinin çalışmalarına başlandı. Bu durum akıllara Bio İstanbul projesi iptal mi edilecek sorusunu getirdi.

Kanal İstanbul ile Komşu Olacak

Bio İstanbul projesi açıklandığı tarihten bu yana merak uyandırmıştı. Proje İstanbullular tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Fakat bir türlü proje start alamadı. Başakşehir Sazlıdere Baraj Gölü civarında inşa edileceği bildirilen Bio İstanbul projesinin yakınlarında şimdilerde Kanal İstanbul ile ilgili çalışmalara başlandı. Kanal İstanbul ile komşu olacak olan projede son  durum ve gelinen nokta nedir?

Kanal İstanbul’un ÇED Süreci Devam Ediyor

Daha önce de Kanal İstanbul projesi çalışmalarının ne zaman başlayacağı oldukça merak edilmişti. Fakat Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan bir açıklama yaparak merak edilen soruya cevap vermiş, Kanal İstanbul’un ihalesinin 2018 yılı içinde yapılacağını, bu yıl içinde inşaatın da başlayacağını söylemişti. Şu an Kanal İstanbul projesinin ÇED yani Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci devam ediyor. İstanbullular aynı gelişmeleri Bio İstanbul için de bekliyorlar.

Proje için İmar Değişikliği Bekleniyor

Bio İstanbul projesinde inşaat çalışmaları başlamadığı gibi satışların başlayacağı ile ilgili de bir haber henüz gelmedi. Projenin iptal edilip edilmeyeceği sorusu akıllara gelirken, yetkililerin yaptığı açıklamalar projenin iptal olmayacağı, planlandığı ve daha önce açıklandığı şekliyle inşa edileceği, ancak başlanması için imar değişikliğinin yürürlüğe girmesinin beklendiği yönünde oldu. Böylece Bio İstanbul projesinin imar değişikliği sonrasında başlayacağı da öğrenilmiş oldu.

Projenin Yatırım Bedeli 2.2 Milyar Dolar

Bio İstanbul projesi 2011 yılında gündeme gelmiş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ olarak bilinen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi ve TOKİ iştiraklerinden kısa adı EPP olan Emlak Pazarlama İnşaat Proje Yönetimi’nin ortak projesi olacağı açıklanmıştı. Bahsi geçen üç işbirlikçi tarafından kurulan BCDCO olarak kısaltılan Bio City Development’in hayata geçireceği projenin yatırım bedeli 2.2 milyar dolar olarak bildirilmişti.

Proje kapsamındaki Bio İstanbul Evleri’nde farklı tarzda bir yaşam şekli sunuluyor. Proje 3 farklı vadiden oluşacak. Toplam alanı 2 milyon metrekare olacak. Bio İstanbul projesi son teknoloji çocuk hastanesini, inovasyon kampüsünü, üniversiteyi, kültürel ve sosyal pek çok alanı da içine alıyor. İnşaatı süren İstanbul Yeni Havalimanı’na 20 kilometre uzaklıkta olan Bio İstanbul proje alanı Atatürk Olimpiyat Stadı’nın karşısında yer alıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri