istanbulun-3-dev-arazisi-yeni-sahiplerini-buldu
Ekonomi

İstanbul’un 3 Dev Arazisi Yeni Sahiplerini Buldu!

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte inşaat sektöründe de hareketlilik yaşanmaya başlandı. İstanbul’da düzenlenen 3 dev ihalenin değeri toplam 4.3 milyar liraya ulaştı.

15 Gün İçinde 3 Dev İhale

İnşaat sektöründe bahar aylarının gelmesinden dolayı başlayan hareketlilik İstanbul’da da etkisini gösterdi. 15 günlük süre içinde düzenlenen 3 dev ihalede toplam değer bakımından 4.3 milyar liralık değere ulaşıldı. İstanbul – Etiler’deki Polis Meslek Yüksekokulu’nun bulunduğu arazi 1.4 milyar liralık bedelle KİPTAŞ tarafından satın alındı. Ayrıca 21 Mart 2018 tarihinde Nişantaşı ihalesini 1 milyar 763 milyon lira bedelle DAP Holding’in iştiraklerinden olan İstlife ve Eltes İnşaat almıştı. Aynı ortaklık 29 Mart 2018 tarihinde 1 milyar 111 milyon 100 bin liralık bedelle Çekmeköy’de düzenlenen ihaleyi de kazandı.

Etiler Polis Meslek Yüksekokulu’nun Arazisi KİPTAŞ’ın Oldu

KİPTAŞ’ın dün 1 milyar 388 milyon lira teklif vererek satın aldığı Etiler Polis Meslek Yüksekokulu’nun arazisinin konu olduğu ihale ile birlikte 15 gün içinde 3 ayrı projede toplam olarak 4 milyar 263 milyon değere ulaşılmış oldu. Bu ihalelerde ortaya çıkan bedeller gayrimenkul sektörüne umut ışığı oldu. 15 günde düzenlenen ihaleler hakkında değerlendirmeler yapan sektör oyuncuları bir süredir durgunluk yaşayan sektörün harekete geçmesini sağladığını, ihalelerde ortaya çıkmış olan fiyatların satın almaları da artıracağını düşündüklerini, böylece çarkların dönmüş olacağını, bunun da ekonomiye yansımalarının olumlu olacağını da belirttiler.

Eltes İnşaat ve İstlife İş Ortaklığı İhaleyi Kazandı

Eltes İnşaat ve İstlife İş Ortaklığı Çekmeköy’de bulunan toplam arazi alanının büyüklüğü 115 bin 56 metrekare olarak açıklandı. Arsa üzerine inşa edilecek olan projede konutlar, ticari üniteler, eğitim tesisleri, sosyal tesisleri, kültürel alanlar ve park alanları yapılacak. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İstanbul Nişantaşı Teşvikiye’de bulunan arazi için Marmara Üniversitesi’nin kampüsünün yer aldığı arazide de konutlar, ticaret alanları ve park alanları inşa edilecek.