Ekonomi

İşte 2018 Ocak Dönemi Geçici Dış Ticaret Rakamları!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TÜİK tarafından hazırlanan 2018 Ocak dönemi geçici dış ticaret rakamları açıklandı. Açıklanan bu rakamlara göre söz konusu olan dönemde gerçekleştirilen ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10,7 oranında yükselerek 12 milyar 457 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalat ise yüzde 38 oranındaki yükseliş ile 21 milyar 524 milyon dolara ulaştı.

Dış Ticaret Açığı İki Katına Ulaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan 2018 Ocak dönemi geçici dış ticaret verileri açıklandı. Açıklanan bu verilere göre, söz konusu olan dönemde dış ticaret açığı ikiye katlanarak yüzde 108,8 oranında yükseliş ile 9 milyar 67 milyon dolara ulaştı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılarak gerçekleşen dış ticaret rakamlarına göre Aralık ayına kıyasla Ocak ayında ihracat yüzde 1,1 oranında, ithalat ise yüzde 5,5 oranında yükseliş kaydedildi. Takvim etkilerinden arındırılmış olan dış ticaret rakamlarına göre ise, bu yılın ilk ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla ihracat yüzde 7,6, ithalat ise yüzde 37,1 oranında yükseldi.

En Çok Satış Almanya’ya Yapıldı

Açıklanan bu verilere göre, Almanya’ya gerçekleştirilen ihracat bu yılın ilk ayında 1 milyar 343 milyon dolar değeri ile kayıtlara geçerken, Almanya’yı 747 milyon dolarlık ihracat ile İngiltere, 742 milyon dolarlık ihracat ile İtalya ve 639 milyon dolarlık ihracatla da Irak izledi.

En Fazla İthalat Çin Üzerinden Yapıldı

Söz konusu bu verilerdeki ithalat rakamlarına bakıldığında ise, Çin üzerinden gerçekleştirilen ithalat 2018 Ocak döneminde 2 milyar 176 milyon dolara ulaştı. Çin’den sonra ise en çok ithalat yapılan ülkeler 2 milyar 49 milyon dolarla Rusya, 1 milyar 629 milyon dolarla Almanya ve 1 milyar 120 milyon dolarla da Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri