Ekonomi

İşte Ekonomistlerin Moody’s Hakkında Söyledikleri!

Ekonomistler, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’ye yönelik yapmış oldu kredi notu açıklaması hakkında bir takım değerlendirmelerde bulunarak, bu durumun beklenmedik bir gelişme olduğunu ifade etti.

Moody’s, bugün Türkiye’ye ilişkin açıklamış olduğu kredi notunu, en son vermiş olduğu Ba1 ile negatif not görünümünü,  Ba2’ye düşürerek durağan olarak açıkladı. Kredi notunu düşürmesindeki sebep olarak da kurumların direncindeki devam eden kaybı ve dış şok riskinin üst düzeydeki borç ile siyasi risklerden ötürü yükselmesini gösteren Moody’s, aynı zamanda Türkiye’nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu da belirtti.

Konu ile alakalı olarak basın mensuplarına karşı bir takım değerlendirmelerde bulunan ekonomistler ise, Moody’s’in Türkiye’ye yönelik potansiyel gözlemleme zamanı olmamasına karşın verilmiş olan bu notun piyasalar açısında tahmin edilmediğini ifade etti.

Bu Gelişme Piyasalar Tarafından Beklenmiyordu

QNB Finansinvest Başekonomisti Burak Kanlı açıklamalarında Türkiye’nin gözden geçirme günü olmamasına rağmen verilen kararın kendisi adına beklenmedik olduğunu dile getirdi.

Orta vadede uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif görünümlü puanlarını yükselterek ya da düşürerek revize ettiklerini dile getiren Burak Kanlı, fakat bu durumda bir revizyon gelmesinin piyasalar nezdinde pek beklenen bir gelişme olmadığını da dile getirdi.

Söz konusu değerlendirmelerinde Türkiye’nin ekonomisi üzerine bir takım görüşlerine de yer verdiğini ifade ede Başekonomist Burak Kanlı, konu ile alakalı mevcut olan görüşlerin objektif kriterlerden önde ya da gerisinde olup olmaması hakkında herhangi bir yorumda bulunmasının doğru olmadığını, fakat değerlendirme tarihinin haricinde bu gibi bir not düşürülmesinin de garip karşılandığını açıklamalarına ekledi.

Notun Düşürülmesinde İki Temel Neden Var

ÜNLÜ&Co Ekonomisti Esra Şimşek ise değerlendirmelerinde, Moody’s tarafından not değerlendirmesi adına herhangi bir tarih verilmemesinden ötürü açıklanan bu kararın beklenmedik bir gelişme olarak görüldüğünü, söz konusu kuruluşun Türkiye’nin notunu düşürmesinde ise iki temel nende olduğunu belirtti. Söz konusu bu nedenlerin de kurumların direncinde devam etmekle olan kayıp ile dış şok riskinin üst seviyedeki borç ve siyasi risklerden ötürü yükselmesi olduğunu da açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri