Ekonomi

İşte Emekliler İçin 3 Bin 600 Günün Telafi Yolu!

Emekli adayları, emekli olabilmek için yaş koşulunu tamamlamaktan çok genellikle primi tamamlamak daha meşakkatli olabiliyor. Üstelik son zamanlarda yaşanan gelişmeler ile prim şartı iyice artmış durumda. Buna rağmen bu durumu telafi edebilmenin bir takım yol ve yöntemli de mevcut. İşte 3 bin 600 günü kaçıran emekliler için fırsat…

Son zamanlarda yürürlüğe giren yasalar ile beraber bir taraftan yaş koşulu yükselirken, diğer taraftan ödenmesi gereken prim gün sayısı da artmış durumda. İlk defa sigorta yapılan tarih ise emeklilik için adeta kilit nokta olarak kabul ediliyor. 8 Eylül 1999 tarihi ile 30 Nisan 2008 tarihleri arasında ilk kez bir iş sahibi olan beyler, toplamda 4 bin 500 günlük prim ile emekli olma hakkı elde edebiliyor. 4 bin 500 gün ile emekli olma şansı yakalamak, 3 bin 600 günü kaçıran beyler için adeta bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Ayrıca konu ile alakalı elde edilen bilgilere göre 4 bin 500 gün prim ödemesi ile emekli olabilmek için emekli adayının 60 yaşını doldurmuş olması, 25 senedir sigortası devam etmiş olması ve minimum 4 bin 500 gün prim ödemiş olması gerekiyor.

Bayanlar 58’in Yaşında Kısmi Emekli Olabiliyor

Söz konusu olan şartları taşıyan sigortalı beyler yaşlılıktan dolayı kısmi emekli olabilme imkanına sahip oluyor. Yani bahsi geçen bu emeklilik hakkı, 99 yılından sonra işe başlayanları da ilgilendiriyor. Bayanlarda ise kısmi emekli olabilmek için 58 yaşını doldurmuş, 4 bin 500 prim günü ödemiş ve 25 senelik sigortasının mevcut olması şartlarına bakılıyor.

Kısmi Emeklilikte Maaş Yüzde 25 Düşüyor

4 bin 500 prim günü ile emekli olmak, yaş haddinden kısmi emeklilik manası taşıyor. Bunun anlamı ise; normal şartlarda emekli olunduğunda alınacak olan emekli maaşının yüzde 20 ile 25 arasında indirim halini almak oluyor. Mesela normal şartlarda bir emekli 7 bin gün ile 1000 TL maaş alıyorsa, kısmi emekli olan kimse 800 TL emekli maaşı alıyor.

Ayrıca 4 bin 500 gün ile emekli olanlar istifa ettiklerinde kıdem tazminatı almak hakkına da sahip oluyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri