Ekonomi

İşte İnşaat Sektörüne Ait 2017 Yapı İzin İstatistikleri!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçtiğimiz yıl boyunca ülke genelinde alınan yapı izin verilerini açıkladı. Açıklanan bu verilere göre, belediyeler tarafından sağlanan yapı izin yapı ruhsat belgelerinin 2016 yılına kıyasla geçtiğimiz yıl bina adedinde yüzde 1,7 oranında düşüş kaydedilirken, yüzölçümünde yüzde 6,6, değerinde yüzde 28,2 oranında ve daire adedinde ise yüzde 8,9 oranında yükselme görüldü.

2017 Ocak-Aralık dönemine ait olan yapı kullanım izin belgesi verileri, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Açıklanan bu verilere göre söz konusu olan dönemde, yapıların totaldeki yüzölçümü yaklaşık olarak 161,1 milyon metrekare civarında olduğu, bahsi geçen bu rakamın 94,2 milyon metrekaresinin ev, 35,7 milyon metrekaresinin ev harici, 31,2 milyon metrekaresinin ise ortak kullanım alanı olarak belgelendi.

Bina Sayısında Yüzde 1,7 Oranında Düşüş Yaşandı

Öte yandan yine TÜİK’in bu verilerine göre söz konusu dönemde belediyeler tarafından verilen yapı kullanım izin belgesi 2016 yılına kıyasla, bina adedi açısından yüzde 1,7 oranında gerileme kaydederken, yüzölçümü açısından yüzde 6,6, değeri açısından yüzde 28,2, daire adedi açısından ise yüzde 8,9 oranında yükselme görüldü.

Yüzölçümü ve Daire Bakımından İstanbul Birinci Oldu

Yapıların totaldeki yüzölçümüne bakıldığında 28,2 milyon metrekarelik ölçüm ile aslan payı İstanbul’un olurken, sahip olduğu 16,1 milyon metrekare büyüklüğü ile ikinci sırada Ankara, 8,9 milyon metrekare büyüklüğü ile de üçüncü sırada İzmir yer aldı. Yüzölçümü en büyük şehirler ise sıralamaya göre Şırnak, Hakkari ve Ardahan oldu. Daire adedine bakıldığında yine 160 bin 471 bin adet daire ile ilk sıranın sahibi İstanbul olurken, 67 bin 275 adet daire ile ikinci Ankara, 49 bin 844 adet daire ile de üçüncü İzmir oldu. Daire adedini minimum olduğu şehirler ise Şırnak Hakkari ve Bitlis oldu.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri