,
Ekonomi

İşte Yeni Hazırlanan Tarımsal Destek Planları!

Türkiye Tarım Havuzları Üretim ve Destekleme Modeli dahilinde çiftçilere, buğday, çavdar, arpa, tritikale ve yulaf adına bir hektar için 15 TL mazot ve 4 TL gübre olmak üzere totalde 19 TL destek sağlanacak.

Çiftçi Kayıt Sistemi’nde (ÇKS) ismi yer alan çiftiler için 2018 yılında sağlanacak olan tarımsal destek planları belirlendi.

Bakanlar Kurulu tarafından hazırlanan “2018 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar” Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

ÇKS’ye Kayıt Şart

Resmi Gazete’de yerini alan bu karar göre, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kaydolmuş olan çiftçiler için 2018 yılında sağlanacak olan tarımsal destek programları belli oldu.

Türkiye Tarım Havzası Üretim ve Destekleme Modeli dahilinde çiftçiler için, arpa, buğday, çavdar, yulaf ve tritikale için bir dekar başına 15 TL mazot ve 4 TL gübre olmak üzere toplamda 19 TL, pamuk ve çeltik için bir dekar başına 40 TL mazot ve 4 TL gübre olmak üzere 44 TL, nohut, kuru fasulye ve mercimek için bir dekar adına 14 TL mazot, 4 TL gübre olmak üzere 18 TL, aspir için bir dekar adına 12 TL mazot ve 4 TL gübre olmak üzere 16 TL, yağ yapılacak olan soya fasulyesi ve ayçiçeği, dane mısır, patates için dekar başına 19 TL mazot, 4 TL gübre olmak üzere toplam 23 TL, soğan, kanola, fındık, yaş çay, yem bitkileri ve diğer mamuller için bir dekar adına 10 TL mazot ve 4 TL gübre olmak üzere toplam 14 TL, nadas adına da 6 TL mazot desteği sağlanacak.

Ayrıca bu karara göre, mazot fiyatlarının zamlanması durumunda çiftçilere sağlanan mazot desteği, 2018 süresince günlük mazot fiyat artışları miktar ortalamasına göre hesaplanarak Maliye Bakanlığı tarafından çoğaltılacak.