Ekonomi

İstinye Park Satılıyor Mu?

Konu ile alakalı olarak yapılan açıklamalarda, Doğuş Holding tarafından sahibi olunan bazı varlıkların satışının gerçekleştirileceği belirtildi.

Konu ile yakından ilgili olan bazı kaynaklar tarafında elde edilen bilgilere göre, Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, aralarında eğlence, yeme, içme sektörünün de bulunduğu hisselerinin satışına dair bir takım yatırımcılar ile görüşmeler gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda Dopuş Holding, Nisan ayı içerisinde 2 veya 3 hissesinin satışını gerçekleştirebilir.

Elde edilen bilgilere göre ayrıca bahsi geçen anlaşmalar, Doğuş Restaurant Entertainment and Managemenet’taki (D.ream) payının bir bölümü ya da D.ream çatısı altındaki bir takım operasyonların satışını da kapsayabilir. Bahsi geçen bu satış işlemleri sayesinde Başkan Ferit Şahenk’in şirkete ait optimizasyonu ve borçları azaltması bekleniyor.

İki Yabancı Şirket Bu Satış ile İlgileniyor

Financial Times tarafından 2 gün öncesinde konu ile alakalı yapılan habere göre, Singapurlu şirket Temasek Holdings Pte. Ltd. ve GIC Pte. Ltd ile Londralı şirket Metric Capital, yaklaşık olarak 1,5 milyar dolar şeklinde değerine D.ream’deki hisselerin bir bölümü ile yakından ilgileniyorlar. Üstelik söz konusu bu haberde, bahsi geçen şirketlerin 20 milyon dolar değerinde satın alma işlemi gerçekleştireceği bilgisine de yer veriliyor.

Şirket Halka Arzı da Düşünüyor

Doğuş Holding Yönetim Kurulu tarafında konu ile alakalı hiçbir açıklama gelmezken, 18 Ocak tarihinde bazı yayın organları tarafından yapılan bir haberde, Doğul Grubu’nun D.ream’ın bir bölümünü şirket bünyesinden ayrıştırıp halka arz etmeyi planladığı ifade edilmişti. Bu hafta konu ile alakalı bilgi veren kaynaklar ise, bu planın halen daha söz konusu olduğunu, bahsi geçen bu satışın da Zuma ya da Nusr – et gibi restoranlara gerçekleştirilmesin beklendiğini ifade etti.