isvecten-turk-hava-yollarina-cevre-vergisi-getirildi
Dünya

İsveç’ten Türk Hava Yolları’na Çevre Vergisi Getirildi!

İsveç hükümeti, bugünden itibaren ülkede bulunan havalimanlarından kalkış yapan uçaklardaki yolculardan çevre vergisi alacak.

THY de Çevre Vergisi Ödeyecek

İsveç hükümeti tarafından alınan çevre vergisi kararı bugünden itibaren uygulanmaya başlıyor. Alınan karara göre İsveç’te bulunan havalimanlarından kalkış yapan uçaklardan yolcu başına 6 euro ile 40 euro arasında değişecek olan çevre vergisi alınacak. İsveç hükümeti bir yandan bu kararı duyururken, diğer yandan havayolu şirketlerinden de açıklamalar geldi. İsveç’ten Türkiye’ye yapılacak olan uçuşlarda da geçerli olan çevre vergisi uygulaması ile ilgili Türk Hava Yolları’ndan da açıklama geldi.

Çevre Vergisi Tutarları Uzaklığa Göre Değişiyor

İsveç Tüketici Bakanlığı’na ait olan internet sitesinden yapılan duyuruya göre uçakların karbon emisyonu nedeniyle hava kirliliğini artırdığı, bu sebeple İsveç’teki havalimanlarından kalkışı gerçekleşen uçaklardan varacakları noktanın uzaklığına göre çevre vergisi alınacağı açıklandı. Aynı açıklamada İsveç’ten kalkarak Avrupa Birliği ülkelerine giden uçaklardan kişi başına 6 euro, Avrupa Birliği dışında kalan ülkelere gidecek olan uçaklardan da İsveç’e olan uzaklığı 6 bin kilometreden fazla olmayan ülkeler için kişi başı 25 euro, İsveç’e olan uzaklığı 6 bin kilometreden fazla olan uçaklardan kişi başı 40 euro çevre vergisinin tahsil edileceği de duyuruldu.

İsveç’in Vergisi THY Bilet Fiyatlarına Yansıtılacak

İsveç hükümeti tarafından yapılan duyuruda İsveç’ten Türkiye’ye uçan uçaklardan da Avrupa Birliği ülkelerine giden uçaklarla aynı tutarda vergi alınacağı, bu tutarın kişi başı 6 euro olarak kararlaştırıldığı bildirildi. Türk Hava Yolları Stockholm Müdürü Bilal Arpacı bu konu hakkında bir açıklama yaparak İsveç tarafından kendilerine bu kararın iletildiğini, nisan ayından itibaren geçerli olmak üzere bu ücretlerin THY tarafından uçak bileti fiyatlarına yansıtılacağını söyledi.

SAS İsveç’i Tehdit Etti

Ayrıca SAS olarak kısaltılan İskandinavya Havayolları da İsveç’in bu kararına tepki gösterdi. SAS bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada getirilen ek verginin milyonlarca İsveçli vatandaşın ekonomisine olumsuz etki edeceğini, İsveçlilerin geniş bir kesiminin tatil maksadıyla dünyanın uzak ülkelerine gittiğini, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a taşıyabileceğini bildirerek İsveç’i tehdit etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri