Ekonomi

İşverenlere Müjdeli Haber! Personel Başına 2 bin 29 TL!

TBMM’de görüşmeleri sürdürülen torba tasarı sayesinde işverenlerin yükü hafifletilerek, yeni işçilerin prim ve vergileri devlet tarafından karşılanacak. İşverenler böylelikle aylık olarak 883 TL teşvik desteği almış olacak.

Normal Bir Çalışan İçin Aylık 883 TL Teşvik Var

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre, Meclis gündeminde yerini alan ve görüşmeleri halen daha sürdürülen torba tasarı sayesinde, yeni işe giren işçilerin sigorta pirimi ile vergi borçları devlet tarafından karşılanacak. Böylece işverenler bir ay içerisinde yeni istihdam teşviki olarak devletten 883 TL destek almış olacak.

Söz konusu olan tasarıdaki ilgili düzenlemeye göre, standart bir çalışan için işverene karşı sağlanacak olan teşvik desteği asgari ücret üzerinden hesaplanarak 883 TL’yi bulacak.

Bilişim ve İmalat Alanında Bu Rakam 2 bin 29 TL’ye Ulaşacak

Bunun aksine bilişim ve imalat sektöründe yeni istihdam edilen bir çalışan içinse ödenecek olan teşvik desteği yalnızca asgari ücrete bağlı olarak sınırlı kalmayacak. Söz konusu olan bu iki sektörde işe alınan bir çalışan için brüt ücret üzerinden teşvik desteği sağlanacak ve söz konusu olan bu ödenek de 2 bin 29 TL’ye kadar çıkacak.

Teşvik Desteği 1 Yıl Sürecek

Konu ile alakalı olarak bir takım yayın organları tarafından yapılan haberlere göre, devlet tarafından sağlanacak olan bu teşvikler, yaklaşık olarak 1 yıl boyunca devam edecek. Ancak kadın ve genç istihdama özel olarak söz konusu bu süre 18 aya kadar uzatılabilecek.

Yine konuya istinaden yapılan haberlere göre, bahsi geçen bu teşviklerden faydalanabilmek adına bir takım şartlara bakılacak. Bu destekten yararlanabilmek adına işverenlerin SGK’ya herhangi bir borcu olmamasına, evraklarını zamanında teslim ediyor olmasına ve sigortasız işçi çalıştırıp çalıştırmadığına bakılacak.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri