isverenlerin-devletten-odeme-alabilmesi-icin-son-basvuru-tarihi-31-mayis
Ekonomi

İşverenlerin Devletten Ödeme Alabilmesi için Son Başvuru Tarihi 31 Mayıs!

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren torba yasada, işverenlerin geçmiş dönemlerde yararlanamadıkları bütün sigorta primleri hakkında teşvik tasfiyesi düzenleniyor.

Geçmişe Dönük 7 Yıllık Ödemeler Geri Alınabilecek

Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen ve geçen hafta yürürlüğe giren torba yasa kapsamında işverenlerin daha önceki dönemler süresince yararlanamadıkları sigorta teşvik primlerinin toplamı ile ilgili teşvik tavsiyesi düzenlemesi yapılıyor. İşverenlerin geçmişe dönük olarak 7 yıllık döneme ait teşvik tutarlarını alabilmeleri için mayıs ayında başvuru yapmaları gerekiyor. Yürürlüğe giren yasa ile 2011 yılının mart ayından başlamak üzere yaklaşık olarak geçmişteki 7 yıllık dönemde almadıkları teşvik primleri işverenlere devlet tarafından nakit olarak ödenecek ve bu ödemeler prim borçlarından düşülecek.

İşverenler Kaç Ay Teşvik Ödemesi Alabiliyorlar?

Bu konu hakkında düzenlemeden bahseden KPMG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü İsmail Sevinç çeşitli bilgiler verdi. Bu bilgilere göre 6111 sayılı yasa ile sağlanan prim desteklerinde işyeri sahiplerinin iş yerlerinde çalışan personel sayısına ek olarak işe aldığı yeni personeller için ortalama yüzde 20.5 oranındaki işveren payı devlet tarafından ödeniyor. Ödenen bu teşvikler yeni personellerin taşıdıkları özelliklere göre değişiklik gösteriyor. Her bir personel için 6 aydan başlayıp 54 aya kadar teşvik ödemesi yapılabiliyor. 18 ile 29 yaş arasında olan erkek personeller ve her yaştan olan kadınlar için mesleki yeterlilik belgelerinin olması şartıyla ve İŞKUR’a kayıtlı olmaması kaydıyla 48 ay süresince teşvik ödemesi yapılıyor. Hem mesleki yeterlilik belgesi olan hem de İŞKUR’a kayıtlı olan personeller için 54 ay ödeme alınabiliyor. Mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmayan, mesleki yetiştirme kurslarına gitmemiş olan, İŞKUR’da kaydı bulunan personeller için 6 ay teşvik ödemesi alma durumu bulunuyor.

Başvuruları Kaçıranlara 6 Ay Ödeme

İsmail Sevinç 31 Mayıs 2018 tarihinde başvuru yapılması durumunda 2011 yılının mart ayından bu yana birikmiş olan teşvik tutarlarının geri alınabileceğini, başvuru tarihini kaçıran ve zamanında başvuru yapmayan işverenlere sadece 6 aylık teşvik ödemesi yapılacağını söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri