Ekonomi

İşyeri Ekspertiz Raporu Nedir? Nasıl Hazırlatılır?

İşyeri (Dükkan) Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz, konuyla ilgili uzman bilirkişiler (eksper) tarafından gayrimenkule yönelik değerin ne olduğunun belirlenmesi ve sigortacılıkta hasarın saptanması, değerlendirilmesi ve raporlandırılması için gerekli olan çalışma olarak tanımlanabilir.

Dükkan ekspertizi ise gayrimenkulün dükkan olduğu konularda yapılan fiyat ve değer, yargı yoluna gitmiş ya da sigorta anlaşmazlıkları gibi konularda yangın veya başka bir hasardan kaynaklanan durumların tespiti ve değerlendirilmesi için görevlendirilen bilirkişilerin yaptığı çalışmaları kapsar. Dükkan alım satımlarında ve dükkan satın almak için kredi başvuru işlemlerinde de dükkan ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu raporların hazırlanabilmesi için, ekspertiz firmaları ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Kredisiz ev ya da dükkan alım işlemlerinde alınacak gayrimenkulün değerinin belirlenmesi için ekspertiz bularak, bir uzmandan yardım almak istiyorsanız ekspertiz firmaları ile çalışabilirsiniz.

Dükkan Ekspertiz Raporu İçin Yapılacak İşlemler

Ekspertiz raporunda; Gayrimenkulün tapu bilgisi, imar bilgisi, konum ve adres bilgileri ile koordinat bilgileri, ulaşım imkanları, sahip ile ilgili bilgiler, sigorta değeri, gayrimenkulün yapısı, cinsi, inşaat yılı ve eskime oranı ile dekorasyon bilgileri, olumlu ve olumsuz yanları ile bilgiler, değer tanımları, değere yaklaşım ile ilgili içerikler, gayrimenkule emsal gayrimenkuller ile ilgili bilgiler, gelir ve maliyet hesapları, değerin oluşumu, imar durumu, çevre, gayrimenkul iç-dış fotoğrafları ile proje fotoğrafları, tapu kopyası, harç ve makbuzlar ile ekspertizlerle ilgili detaylı bilgiler bulunur.

Ekspertiz raporlarının kuşkulu ya da yetersiz görüldüğü durumlarda veya oluşabilecek itirazlar durumlarında üçüncü bir eksper tarafından kesin ekspertiz gerçekleştirilir. Emlak piyasasında ekspertiz işleminin profesyonel ve dikkatli bir şekilde yapılması bu hizmetten faydalanacak kişiler açısından büyük bir önem taşımaktadır. Dükkan ekspertiz işlemlerinin hızlı, özenli, kaliteli ve güvenilir bir şekilde sonlandırılması müşteri memnuniyeti ve güven açısından bir gerekliliktir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri