Gündem

İtalyan gazetesi: Libyada Hafteri Türkiye durdurdu

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Stampa’da, Francesca Sforza imzalı, “Türkler, Hafter’in ilerleyişini durdurdu. General, Di Maio’ya ateşkes sözü verdi” başlığıyla bir makale yayımlandı.

Makalede; İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun sürpriz olarak Trablus ile Bingazi’ye yaptığı ziyaretler ve özellikle de Bingazi’de darbeci General Hafter ile yaptığı görüşmelere yer verildi.

“Masanın üzerindeki kartları değiştirenler Türkler oldu”

“Libya’da bir hareketlenme var; General Halife Hafter, İtalyan Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio ile Bingazi’de gerçekleştirdiği görüşme sırasında ilk bir diyaloğa açık ve kalıcı bir ateşkes için çalışmaya hazır göründü” ifadesine yer verilen makalede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Elbette ki hiçbir garanti yok ancak diplomatik çözümleri dinlemeye daha yatkınlık var. Bu yeni tavrın başlıca nedeni, Trablus’taki Türklerin varlığı. Bölgeyi askeri açıdan takviye ederek ve de her türlü saldırının başarısızlığa uğramayaolacağını Hafter’in açık ve net şekilde anlamasını sağlayarak, masanın üzerindeki kartları değiştirenler Türkler oldu. Trablus, Ankara’nın sıkı kontrolü altında olunca ve Hafter’in askeri emellerideğiştirerek şekilde küçülünce, Bakan Di Maio’nun Berlin Konferansında belirlenen 5+5 formatındaki diyaloğun pekiştirilmesi yönündeki mesajı, daha verimli bir bulmuş oldu.”Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio’nun, Bingazi’ye, “Petrol kuyularını durdurarak halkı aç bırakıyorsunuz” mesajını ilettiği de aktarıldı.

Makalede; İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio’nun, “Böyle bir ihtilafın bir ülke tarafından çözüme kavuşturulabileceğini düşünmek yanıltıcı olur ancak sonzor olmasına rağmen, çok yönlü diyalog yoluna devam etmek önemlidir” ifadelerini kullandığı kaydedildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı