,
itodan-kobilere-1-milyar-liralik-nefes-kredisi-destegi
Ekonomi

İTO’dan KOBİ’lere 1 Milyar Liralık Nefes Kredisi Desteği!

İTO, Nefes Kredisi kapsamında 100 milyon liralık kaynak aktarımı sağlayacak. Karşılık olarak KOBİ’lere 1 milyar lira kredi kullandırılacak

Nefes Kredisi’nin Miktarı Artırıldı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından, ikinci etabı kullandırılacak olan Nefes Kredisi kapsamında KOBİ’lere toplam olarak 100 milyon lira kaynak aktarılacak. Bu aktarıma karşılık olarak meydana gelecek olan 1 milyar liralık kredi hacminden İTO üyesi olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin yararlanması sağlanacak. Başbakan Binali Yıldırım tarafından bugün yapılan açıklamada Nefes Kredisi’nin ikinci etabı ile ilgili detayları paylaştı ve kredi miktarının 5 milyar liradan 7.5 milyar liraya çıkartıldığını bildirdi.

İTO Üyesi KOBİ’ler Kredi Hacminden Faydalanacak

İstanbul Ticaret Odası, Başbakan’ın açıklamalarında belirttiği Nefes Kredisi’nin ikinci etabında 6 ay ana para geri ödemesi olmayacağını, 18 ay vadesi olan, aylık 0.99 oranında faizle kredi kullandırılacağı ile ilgili bilgilerden sonra bu kredi kapsamında 100 milyon lira kaynak aktarımı yapacak. Buna karşılık olarak 1 milyar lira olarak oluşacak olan kredi hacminden İTO üyesi KOBİ’lerin faydalanması sağlanacak.

Kredinin Faizleri Piyasaların Altında Olacak

Nefes Kredisi’nin ikinci aşamasında kredi kullandırımına aracılık edecek olan bankalar Denizbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank olacak. Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım’ın da ilk kez aracılık edecek olmasıyla birlikte banka sayısı 6’ya yükselmiş olacak. Nefes Kredisi’nin faizleri ve kar oranları da piyasalardaki mevcut koşulların oldukça altında olacak şekilde belirlendi. İTO Başkanı Öztürk Oran bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

KOBİ’ler Rahatça Yatırımlarını Yapacaklar

İTO Başkanı Öztürk Oran yaptığı açıklamada Türkiye’nin ekonomisinin güçlü olduğunu, dünya siyasetine yön verdiğini, ülkemizin yeni bir büyüme hikayesinin henüz başlarında olduğunu, bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından başlatılan Nefes Kredisi uygulamasının 2018 yılında da devam ediyor olmasının iş dünyası açısından büyük önem taşıdığını, İTO tarafından kredinin ilk aşamasında 200 milyon liralık kaynak sağlandığını, ikinci aşamada bu tutarın artırılarak 1 milyar liraya çıkartıldığını, reel sektörün Nefes Kredisi ile yatırımlarını çok daha rahat bir şekilde planlar hale geleceğini söyledi.