Ekonomi

İzmir’in O Tramvay Hattında Test Sürüşleri Gerçekleştiriliyor!

İzmir Konak’da hayat geçirilmek üzere başlanılan Konak Tramvay Hattı Projesi’nde hat çalışmaları bitirilirken, vakit kaybetmeden test sürüşleri de gerçekleştirilmeye başlandı. Halkapınar – Üçkuyular arasında gerçekleştirilen bu deneme sürüşü ile projenin ilk yolcuları da basın mensupları ile beraber İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu oldu.

Çevreci ve Konforlu Ulaşım Kapsamında Hayata Geçirildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık olarak 450 milyon lira yatırım bedeli ile hayata geçirilen tramvay projesi ile İzmir halkına rahat ve konforlu bir ulaşım imkanı sağlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin “konforlu” ve “çevreci” niteliği ile sağlanacak ulaşım hedefleri doğrultusunda 2017 yılında kent halkının hizmetine sunmuş olduğu Karşıyaka Tramvay Hattı’nın akabinde de şimdi de Konak Tramvay Hattı Projesi’nin inşaat çalışmalarını bitirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından konu ile alakalı olarak yapılan haberlere göre, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin basın mensupları ile beraber Halkapınar ile Üçkuyu arasında gerçekleştirilen ilk test sürüşüne katılarak, söz konusu projenin ilk yolcuları oldu.

12,8 Kilometrelik Güzergahta 18 Durak ile Hizmet Verecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “konforlu” ve “çevreci” ulaşım hedefi kapsamında hayata geçirilen Konak Tramvay Hattı Projesi, Fahrettin Altay Meydanı – Konak – Halkapınar güzergahı üzerinde yaklaşık olarak 12.8 kilometre boyunca, toplamda 18 istasyonda hizmet verecek. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde deniz ve kara tarafında olmak üzere iki farklı hat şeklinde Mustafa Kemal Bulvarı Taşıt Alt Geçidi bölümüne kadar ilerleten tramvay hattı, söz konusu bu geçidin ardından deniz bölümünde çift hat şeklinde yeniden birleşiyor. Çim zemin üzerinde “yeşil kesitli” şeklinde devam eden proje, sinyalizasyon alt yapısı da Akıllı Trafik Sistemi dahilinde yenilenerek hem güvenli, hem de sürdürülebilir bir ulaşım olanağı sağlıyor.