Gündem

Jandarma Nasıl Olunur?

Ülkemizin en çok ilgi gösterilen meslekleri arasında jandarma özel harekatta bulunmaktadır. Oldukça saygın ve seçkin bir meslek olarak ön plana çıkar. Jandarma genel komutanlığına bağlı olarak hizmet vermekte olan kişilerdir. Jandarma olmak için özel olarak bu alana başvuruların yapılması gerekir. Peki Jandarma Nasıl Olunur?

Jandarma Nasıl Olunur?

Jandarma Nasıl Olunur, Başvuru işlemleri nasıl gerçekleşir? Jandarma olmak için yapılan başvuru, çeşitli etaplardan meydana gelir. Jandarma olmak için askerlik öncesinden altı ay önce başvuruda bulunmanız gerekir. Bu alana geçiş yapabilmek için, askerliğin süresinde görevinizi subay, astsubay, çavuş veya jandarma başçavuş olarak yapmanız gerekmektedir.

Jandarma özel hareket görevlerini belirli bir komuta zincirine bağlı olarak gerçekleştirir. Rütbe olarak bunların başında çavuşlar bulunsa da, bazen astsubaylarla birlikte entegre olarak hareket edilebilir. İlk olarak görev için, bulunulması gereken tehlikeli yerlere komandolar gitmektedir. O operasyon için gerekli olan tüm bilgiyi ve analizleri jandarma özel harekete bildirirler. Gelen ekipte almış olduğu bilgilere bağlı olarak konuya müdahale edilmesini sağlarlar. Ancak harekat timlerinin birbirinden farklılık gösteren tarafları vardır. Bu timler bazı yönlere bağlı olarak birbirinden ayrılırlar. İşte buna özel olarak eğitilen adaylar için, farklı uzmanlık alanları elde edilmiş olacaktır.

Jandarma Eğitimleri Nasıldır?

Jandarma olma şartları arasında, bu kişiler için belirlenen eğitimleri geçmek vardır. Bu eğitimin adaylar tarafından başarılı bir şekilde geçilmesi, jandarma olma yolunu açar. Terör bölgelerine benzeyen özellikler gösterdiğinden dolayı, ülkenin farklı yerlerinde eğitim alanları özel olarak seçilmiştir. Özellikle bu eğitimler için İzmir Foça çok sık bir şekilde gündeme gelir. Belirlenen adaylar yaklaşık olarak 10 haftalık süre boyunca İzmir’de kendi mesleklerine yönelik pek çok zorlu eğitimden geçmek durumundadır. Bu eğitimler arasında savaş teknikleri, müdahale teknikleri, coğrafi koşullarına göre eğitimler gibi pek çok zorluk bulunur. Aynı zamanda bu eğitimlerde teknolojinin ortaya çıkardığı bütün imkanlardan da yararlanılması söz konusu olacaktır. Eğitimler hem fiziksel, hem de psikolojik olarak yeterlilik isteyen konular arasında bulunur. Adaylar zorlu eğitimlerin yanında stresle de mücadele etmek durumunda kalırlar.

Jandarma Olmak İçin Aranan Şartlar

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Erkek olmak.
  • Askerliğini tamamlamış veya halen askerliğe devam ediyor olmak.
  • Askerliği tamamlayan kişilerin, askerliğinin üzerinden 3 seneden fazla sürenin geçmemesi.
  • Jandarma olmak isteyen adayların en az 1.64 boya sahip olması.
  • Boy ve kilonun orantılı bir şekilde olması.
  • Herhangi bir suç işlememiş olmaları.
  • Sözlü ve yazılı sınava girerek bu sınavlardan başarılı bir sonuç elde etmeleri.
Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri