japonya-merkez-bankasi-yeniden-haruhiko-kuroda-dedi
Dünya

Japonya Merkez Bankası Yeniden Haruhiko Kuroda Dedi!

Japonya hükümeti tarafından yapılan Japonya Merkez Bankası Başkanı seçimlerinde başkanlığa yeniden Haruhiko Kuroda seçildi.

73 Yaşındaki Haruhiko Kuroda Yeniden Başkan Seçildi

Japonya’da erkez bankasının başkanlığı için ülke hükümeti tarafından seçim yapıldı. Japon hükümeti başkanlığa yeniden Haruhiko Kuroda’yı atadı. Bu sayede Kuroda, yarım yüzyıl boyunca en uzun süreli olarak kısa adı BOJ olan Japonya Merkez Bankası’nın başkanlığını yapmış kişi olacak. 73 yaşında olan Haruhiko Kuroda, bundan sonraki 5 yılda da BOJ Başkanlığı’nı yürütecek. Kuroda, Japon hükümeti tarafından parlamentoya başkan adayı olarak gösterilmişti.

BOJ’un yeni başkanı Haruhiko Kuroda’nun yardımcılarından olan parasal genişlemenin ileri gelen taraflarından Maszumi Wakatabe’yi seçerek politika yapıcılarına ve yatırımcılara yönelik olan geniş kapsamlı teşvik programını son erdirmekte acele davranılmayacağını işaret etmişti.

Japon Hükümeti Haruhiko Kuroda’ya Güveniyor

Haruhiko Kuroda, yarım yüzyıl gibi en uzun süreyle Japonya Merkez Bankası Başkanlığı’nı yapmış ilk isim olarak kayıtlara geçecek. Kuroda’nın Japonya hükümeti tarafından BOJ Başkanlığı’na yeniden atamasının yapılması Başkan Şinzo Abe’nin ülke ekonomisindeki durgunluğu düzeltmek için eski maliye bürokratına ne kadar çok güvendiğini göstergesi olarak algılandı.

Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities yetkililerinden Norihiro Fujito bir açıklama yaparak BOJ’un parasal politikasının Haruhiko Kuroda tarafından değiştirilmediğini, bu sebeple borsanın da rahatladığını söyledi.

BOJ Para Politikasını Sıkılaştıracak Durumda Değil  

Japonya Merkez Bankası’nın geniş kapsamlı teşvik programlarının devam edeceğinin açıklanmasından sonra Tokyo’da tahviller yükselişe geçti. Bu program ile Japonya Başbakanı Abe’nin uyguladığı politika olan Abenomics’in önemli bir kısmını oluşturuyor. Mizuho Securities’in baş ekonomistlerinden olan Yasunari Ueno Japon yenindeki yüksleişe bakarak BOJ’un yakın zamanda para politikasını sıkılaştıracak durumda olmadığını, bankanın büyük çaptaki para basma ile ilgili projesinin de giderek savunulamaz hale geldiğini söyledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri