Ekonomi

JCR’den Türkiye’ye İyi Puan!

Japan Credit Rating Eurasia Başkanı Ökmen, yapmış olduğu bir takım açıklamalarında, JCR tarafından Türkiye’nin puanının yatırım yapılabilecek düzey olan “BBB – Stable” düzeyinde sabit tutulduğunu dil getirdi.

Japan Credit Rating Eurasia Başkanı Orhan Ökmen konu ile alakalı bir takım açıklamalarda bulunarak, JCR tarafından Türkiye ekonomisine yönelik verilmiş olan notun, ülkeye yatırım yapılabilir anlamına gelen “BBB – Stable”  seviyesinde tutulmasının sürdürüldüğünü dile getirdi.

Söz konusu açıklamalarını basın mensuplarına karşı gerçekleştiren Orhan Ökmen, Türkiye ekonomisinin gücünün, istatistiklerde göründüğünden daha da üst seviyelerde olduğunu ifade etti.

Türkiye ekonomisinin reel gücünü anlayabilmek ve sayılara dökebilmek adına ülkenin analistleri tarafından yazılı ve yazısız iç hukuk sistemine, sektörler arasında dikey ve yatay geçişlere, kamu-özel işbirliklerine şirket ve ortaklar arasında geleneksel olarak gerçekleşen kefalet – garanti – nakit desteklere tam manasıyla vakıf olmaları gerektiğini dile getiren Orhan Ökmen, lokal bakımdan bizzat ülkedeki ve bölgedeki organize olamayan uluslararası şirketlerin bu yazılı ve yazısız iç hukuk ile iç süreçleri layık olduğu üzere anlayamadığını ve ülke ekonomisinin esas gücünü sayıya dökmekte zorlandıklarını aktardı.

Türkiye Ekonomisi Hala O Güce Sahip

Öte yandan söz konusu bu açıklamalarında, finans maliyetlerinde görülen yükselişlere karşın borç yenilme ve çevrimlerde ülkenin en kısa zaman içerisinde ve orta vadede herhangi bir zor duruma düşmesinin beklenmediğini dile getiren JCR Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, ülkenin yapısı bakımından mevcut bulunan risklerin devam ettirilebilir niteliği ve ekonominin süregelen esnek performansının metodolojik bakımdan ülkeyi yatırım yapılabilecek seviyede tuttuğunu anlattı.

Tüm bunların yanı sıra Orhan Ökmen, Türkiye ekonomisinin sahip olduğu gücün, yaşanan politik zafiyetler ve siyasal risklerden ötürü gerçekleşen düşüş eğilimini telafi edebilecek kudrete sahip olduğuna da vurgu yaptı.