jerome-powell-temsilcilerin-hangi-sorularini-cevapladi
Dünya

Jerome Powell Temsilcilerin Hangi Sorularını Cevapladı?

FED Başkanı Jerome Powell, ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmadan sonra temsilcilerin sorularına cevap verdi.

Yatırımcılar Açıklamaları Şahin Olarak Yorumladı

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ABD Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada para politikası ile ilgili sunumdan sonra Kongre’deki temsilcilerin sorduğu sorulara cevap verdi. Powell’in açıklamalarını yatırımcılar “şahin” görünümlü buldular. Powell’in para politikası ile ilgili yaptığı sunum faiz artırımı ile ilgili beklentileri yükseltti ve para piyasalarında dalgalanmalara sebep oldu.

ABD Ekonomisi Büyümesini Sürdürecek

FED Başkanı Jerome Powell, Amerika ekonomisi ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde ekonominin 2017 yılının aralık ayından beri güçlenmesini sürdürdüğünü, önümüzdeki iki yıllık dönemde de bu güçlenerek büyümenin devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi. Powell ayrıca Amerikan Merkez Bankası yetkililerinin beklentileri ile ilgili fikir bildiriminde bulunmak istemediğini, bu konudaki yorumların gelecek mart ayında FOMC olarak bilinen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında açıklanacağını da ifade etti.

Vergi İndirimi Kurumsal Yatırımları Artıracak

Jerome Powell kendisine sorulan vergi indirimlerinin ABD ekonomisi üzerinde oluşturacağı etkiler ile ilgili soruyu da vergi indirimlerinin kurumsal yatırımları artıracağını, bunun da uzun vadede verimi yükselterek fiyatları destekleyeceğini, ancak ekonomik genişlemenin fiyatlar üzerindeki etkisinin ne olacağını tahmin etmenin zor olduğunu söyleyerek cevap verdi. Powell sorulan bir diğer soruyu da istihdam oranlarının yüzde 4 seviyesinde olacağını söyleyerek cevapladı.

FED’in Bilançosu 2.5 Trilyon Dolara Düşürülecek

FED Başkanı, Banka’nın bilançosunun daraltılmasının planlandığını, para politikalarına uyumlu olacak n düşük seviyeye çekileceğini, önümüzdeki birkaç yıl içinde küçültme ile ilgili çalışmaların devam edeceğini, FED’in mevcut bilançosu olan 4.5trilyon doların 2.5 – 3 trilyon dolara çekilmesinin hedeflendiğini, geçtiğimiz yıldan beri uygulanan küçültme politikası kapsamında tahvil alımlarının aylık olarak 10 milyon dolardan başlayarak kademeli bir şekilde arttığını, 50 milyar dolara kadar inmesinin hedeflendiğini de belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri