,
jp-morgan-hangi-sirketin-londra-borsasinda-arzi-icin-yetkilendirildi
Dünya

JP Morgan Hangi Şirketin Londra Borsası’nda Arzı için Yetkilendirildi?

Standart Profil adlı firmanın halka arzı için ABD merkezli finans kuruluşu JP Morgan yetkilendirildi. Şirketin halka arzının Londra Borsası’nda yapılması bekleniyor.

Halka Arz Mayıs Ayında Yapılacak

Özel sermaye fon yöneticilerinden Actera tarafından 2013 yılında satın alınan ve otomotiv sektörü için yedek parça üretimi yapan Standart Profil adlı firmanın halka arzı için merkezi Amerika’da olan ve küresel bazda finans ve bankacılık hizmetleri veren JP Morgan’a yetki verildi. Bazı kaynaklardan alınan bilgilere göre halka arzın Londra Borsası’nda gerçekleşmesi planlanıyor. Konuya yakın olan kaynaklar yüzde 100 hissesine Actera’nın sahip olduğu Standart Profil’in arzının Londra’da gerçekleşeceğini, halka arz ile ilgili JP Morgan’ın yetkilendirildiğini, arzın önümüzdeki mayıs ayında olabileceğini söylediler. Actera, JP Morgan ve Londra Borsası cephelerinden çıkan bu haberlere cevap niteliğinde herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türkiye’de Halka Arz Edilmesi Uygun Değil

Actera adlı firmanın internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre taşıtlar için sızdırmazlık parçaları üretimi yapan Standart Profil 2016 yılı genelinde 390 milyon euro gelir elde etti. 8 bin kişinin çalıştığı firmanın müşterileri arasında Daimler, Renault, FCA, General Motors, Ford, Toyota gibi dünya devi otomotiv üretim firmaları bulunuyor. Konuya dair bilgi paylaşımında bulunan kaynaklar şirketin gelirlerinin büyük çoğunluğunun Türkiye dışından elde edildiğini, bu sebeple de yabancı sermaye piyasalarından kaynak sağlamak için Türkiye’de değil de, bir yurtdışı borsasında halka arzın daha uygun olduğunun düşünüldüğünü, Standart Profil’in işlerinin sadece yüzde 10’luk kısmının Türkiye’de olduğunu, bu şekilde düşünüldüğünde şirketin halka arz işleminin Londra Borsası’nda gerçekleşmesinin daha makul olduğunu söylediler.

Merkezi Türkiye’de olan Standart Profil’in, Türkiye, Bulgaristan, İspanya, Çin, Fas, Meksika ve Güney Afrika’da üretim tesisleri bulunuyor. 2013 yılında Actera tarafından şirketin tamamı Bancroft Capital’den satın alınmıştı.