Gündem

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Günümüzde pek çok insanın meslek önceliği arasında kabin memurluğu yer alıyor. Gençler arasında her geçen yükselişine devam eden meslek, çok kazandırmasıyla da beğenileri üstüne topluyor. Peki Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin Memuru Nasıl Olunur ?

Kabin memurlarının görevleri ise uçuşun daha güvenli bir hal içinde geçmesi olurken, kabin amirlerinin belirttikleri görevleri yerine getirmektir. Kabin memuru olarak görev yapan kişilere hostes denilirken, erkeklerin bu mesleği yapmasında aldığı unvan ise, steward olmaktadır.

Kabin Görevleri Olma Şartları

Kabin Memuru Nasıl Olunur? Kabin memuru olmak için vatandaşlardan aranan bazı şartlar vardır. Bunların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Aksi halde mesleğin yapılmasına engel durumlar oluşacaktır.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En lise mezunu veya bunun dengi bir okulun mezunu olmak.
  • 18 ile 27 yaş arasında olmak.
  • İleri seviyede İngilizce bilmek. (ikinci dil bilenler daha avantajlıdır)
  • Kadınlardaki boy şartı 1.65-1.75 cm olurken, erkeklerde aranan boy ise 170-185 cm’dir.
  • Boy ve kilonun uyumlu bir halde olması.
  • Sağlıkta mesleği yapacak herhangi bir sorunun olmaması.
  • Herhangi bir suç işlememiş olmak.

Bu şartları sağlayan kişilerin ise kabin memurluğu başvurusu için hak sahibi olduğunu belirtmek gerekiyor. Kişilerin kabin memurluğuna uygun olduğunu ispat etmek adına, bazı sınavların yapılması söz konusu olacaktır. Özellikle yazılı ve sözlü sınavların, kabin memurluğu alımları sırasında yapıldığını belirtmek gerekiyor. Bunun yanında kabin memurları için en önemli konulardan biri olan, yabancı dil bilgisi de bu sınavlar sırasında sorgulanacak şeyler arasındadır. İletişim becerisi yüksek, genel kültürü yüksek, güler yüzlü, yabancı dili iyi seviyede olan kişiler kabin memurluğuna alınma konusunda biraz daha şanslı olan kişiler arasında oluyor.

Eğitim

Bu aşamadan sonra kabin memurluğu için eğitim dönemi başlamış olacaktır. Seçilen kişiler için oldukça uzun ve zorlu bir dönem başlamış olur. Bu eğitim sırasında teknik bilgiler, uçağın özellikleri, uçuş sırasındaki görevler vs. gibi pek çok konu detaylı bir şekilde ele alınır. Uzun bir eğitimin sonrasında, öğrenilen konulara dair bir sınavın yapılması söz konusu olacaktır.

Kabin memurluğu olmak için aşamalar bu şekilde olurken, mesleği yapmak isteyen kişilerin detaylı bir şekilde düşünmesi gerekiyor. Zira oldukça zor ve yorucu bir iş olarak bilinir. Uzun ve sık bir şekilde devam eden uçuşlar oldukça yıpratıcı konular arasına giriyor. Özellikle uçuşların yurtdışına yapılması daha zorlu bir sürecin başlaması demektir. Bunun yanında zor görevine karşılık, oldukça iyi kazandıran bir meslektir.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri