Ekonomi

Kabuklu Fındık Satışları Başladı!

TMO, 11 ile ve 46 noktadan 138 bin fındık alımı yapıp, 1,3 milyar lira ödeme gerçekleştirdi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 138 bin ton fındığı satışa çıkardığını duyurdu.

İnternet sitesi üzerinden açıklamalarda bulunan TMO, fındık üreticilerinin ürünlerini çok daha uygun fiyatlardan satabilmeleri,  pazardaki istikrarın sağlanması için çaba sarf ettiklerini, 11 tane ilde ve 46 tane noktada 100 bin üreticiye randevu verildiğini, üreticilerin yüzde 75’lik kısmından 138 bin ton fındık alımı yaptıklarını, bunun karşılığında da toplamda 1,3 milyar lira ödeme gerçekleştirdiklerini bildirdi.

“Fındığa İhtiyaç Var”

Bugüne kadar tüm piyasanın yakından takip edildiğini açıklayan kurum, stoklara talep olana kadar da satışa açılmadığını, şuanda fındık ihracatı 2017 yılına kıyasla yaklaşık olarak yüzde 35 daha fazla olması halinde, iç piyasa tüketiminde olabilecek artış ile stok göz önünde bulundurulduğu zaman fındığa olan ihtiyacın gözlemlendiği belirtildi.

KDV Hariç Satılacak

Bu kapsamda da Giresun Şube stoklarındaki Giresun Kalite ELÜS ile Derince Şube stoklarındaki Levant Kalite hariç olmak üzere kabuklu fındıkların yarısının sağlam iç fındık esasına göre KDV hariç olmak üzere peşin ödenmesi şartı ile satılacağını açıkladı.

Fiyatlar 10,50 ile 12,50 Lira Arası Satışa Çıktı

Giresun kalite kabuklu fındıkların kilosu 12,50 liradan,  Levant kalite kabuklu fındıkların kilosu 11,50 liradan, Sivri kalite kabuklu fındıkların kilosu ise 10,50 liradan satışa çıktı.

2016 mahsullü fındıklar açıklanan fiyatlara göre 50 kuruş indirimli olacak piyasaya çıkacak. Satış fiyatlarının aylık belirleneceğini açıklayan kurum, bu fiyatların da 31 Marta kadar geçerli olacağını, talebin yoğun olması halinde dağıtım tutar ile miktar üzerinden yapılacağını, Giresun ile Sivri Kalite fındık isteyenlerin ise 26 Şubata kadar ödemelerini yapmaları gerektiğini açıkladı.