Ekonomi

Kadınlar İhracatta Daha Aktif Olacak!

Konu ile alakalı olarak elde edilen bilgilere göre TİM, gelecek ay gerçekleştirilecek olan birlik seçimleri esnasında gerek yönetim, gerekse denetim kollarında minimumum 2 adet yönetim kurulu delegesinin ve bir adet de denetim kurulu delegesinin kadın olması adına bir takım kararlar aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından konu ile alakalı olarak yapılan açıklamaya göre, ihracatçı birliklerinde yer verilen kadın delege sayısının çoğaltılması adına çalışmalar yürüten TİM, önümüz ay düzenlenecek olan birlik seçimlerinde hem yönetim, hem de denetim kollarında minimum 2 adet yönetim kurulu delegesinin ve bunun ile beraber bir adet de denetim kurulu delegesinin kadın olması adına bir öneri kararına vardı.

Kadınların İş Gücüne Katılımı Kalkınmayı Hızlandırıyor

TİM Başkanı Büyükekşi ise konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, bundan 11 sene öncesinde Türkiye’de yüzde 23,6 civarında gerçekleşen kadınların iş gücüne katılma oranının geçtiğimiz sene yüzde 34,2 oranına kadar çıktığını ifade ederek, söz konusu bu rakamın daha üst seviyelere taşınmasının sosyal ve ekonomik bakımdan kalkınmaya hız katacağını ve ülkenin refah seviyesinin yükselmesine neden olacağını ifade etti.

Bu Karar Bir Öneri ile Alındı

Büyükekşi ayrıca açıklamalarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından da oldukça ehemmiyet gösterilen bu meselenin meclis sektörler konseyi ile yönetim kurulu tarafından müzakere edilmiş olup, birliklerde mevut kadın delege sayısını üst seviyelere çıkarmak adına bu gibi bir öneri kararına varıldığını dile getirdi.

Bütün kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kutlayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, toplumsal hayat ile beraber ticari alanlarda da her gün biraz daha ağırlığı olan kadınların, gelecek dönem ihracat alanında da daha aktif olmasını ve sorumluluk almasını istediklerini açıklamalarına ekledi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri