kalkinma-bakani-lutfi-elvan-doviz-kuru-asagi-cekilecek
Ekonomi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: Döviz Kuru Aşağı Çekilecek!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı’nda konuştu.

27 Milyar Dolar Turizm Geliri Hedefleniyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Nevşehir’e giderek Ürgüp’te tertiplenen ve Ahiler Kalkınma Ajansı’nın ev sahipliğini üstlendiği 11. Kalkınma Planı İç Anadolu Bölgesi İstişare Toplantısı’na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Lütfi Elvan, 2018 yılının ilk üç aylık döneminde turist artışının olduğunu, 2017 yılında turizmden 22.5 milyar dolarlık gelir elde edildiğini, bu yıl hedeflenen turizm geliri rakamının 27 milyar dolar civarında olduğunu, Türkiye ekonomisinin temellerinin çok güçlü olduğunu, ülkemizin ekonomi yönetiminin bütün gelişmeleri yakından izlediğini ve üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirdiklerini söyledi.

Türkiye Ekonomine Yönelik Kampanyalar Yaptılar

Bakan Lütfi Elvan, vatandaşların, üreticilerin ve yatırım yapanların içlerini ferah tutmaları gerektiğini, en küçük bir kaygılarının olmamasını, 2016 yılında Türkiye ekonomisi ile ilgili kötü senaryoların yazılmış olduğunu, ancak bu senaryoların bertaraf edilerek büyümenin sürdürüldüğünü, büyüme konusundaki hedeflere de birer birer ulaşılacağını, 2016 yılında Türkiye ekonomisinin çok kötü olduğunun, yıllık olarak ancak yüzde 2 oranında büyüme kaydedeceğinin bazı kesimler tarafından ortaya atıldığını, ülkemizin ekonomik olarak kötü gösterilmesi için çeşitli yayınlar ve kampanyalar yapıldığını, her şeye rağmen Türkiye’nin 2017 yılında yüzde 7.4 oranında büyüdüğünü de söyledi.

Türkiye Ekonomisinde Çarklar Dönüyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, büyüme oranları ile Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında ilk sırda olduğunu da vurgulayarak döviz kurundan da bahsetti. Elvan, vatandaşların, üretici ve yatırımcıların endişe etmemesi gerektiğini, döviz kurunda bir miktar yükselme olduğunu, bunun aşağı çekileceğini, 2018 yılının ilk aylarına bakıldığında ekonomisinin görünümünün gayet iyi olduğunu, ihracatımızın 160 milyar doların üzerine çıktığını, yılın ilk üç ayında turist sayısında da artış olduğunu, ekonomi çarklarının döndüğünü, üretimde de ihracatta da önemli gelişmeler yaşandığını da ifade etti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri