Ekonomi

Kalkınma Programının 11’incisi İçin Lansman Düzenlenecek!

2019-2023 yılları arasında uygulamada olacak olan, ekonomik ve sosyal politikaları kapsayan 11. Kalkınma Programı’nın lansmanı yarın Beştepe Külliyesi’nde düzenlenecek olan program ile gerçekleştirilecek.

Türkiye’de 2019-2023 yılları arasında uygulamada olacak olan ve ekonomik-sosyal politikaları kapsayan 11. Kalkınma Programı, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştiraki ile Beştepe Külliyesi’nde düzenlenecek olan tören ile tanıtılacak.

1963 yılından bu yana Türkiye’de toplamda 10 adet kalkınma planı hazırlanırken, enflasyonla mücadele, kararlı bir ekonomik büyüme, halkın refah düzeyinin artması ve bölgeler arası gelişmişlik düzeylerinin hemen hemen aynı düzeye getirilmesinin, söz konusu bu kalkınma planlarının olmazsa olmaz hedefi olarak değerlendiriliyor.

11. Kalkınma Planının Temel Özellikleri

Haziran ayına kadar olan süre zarfı içerisinde bitirilmesi hedeflenen ve Türkiye için 2023 hedefleri ile aynı döneme gerçekleştirilecek olan söz konusu bu yeni kalkınma planının, bir ülkenin kalkınmasında ana unsur olarak kabul edilen insan sermayesinin dönüşümü ve gelişimine ilişkin eğitim ve istihdam politikalarını da kapsar şekilde hazırlanması düşünülüyor.

Bunun ile beraber Ar-Ge altyapısının daha sağlam bir hale getirilmesi, gerek sanayi, gerekse tarım sektöründeki üretimde teknolojik dönüşüm, verimliliğin fazlalaşması, ihracata ilişkin ürünlerin çeşitlendirilmesi, önümüzdeki dönemde büyüme stratejisinin ana yapı taşını meydana getirecek plan ilkeleri arasında bulunuyor.

Hali Hazırda Uygulamada Olan 10. Kalkınma Planı

Hali hazırda uygulamada olan ve 2014-2018 yıllarını kapsayan 10. Kalkınma Planı’nda, Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılında GSYH’nın 2 trilyon dolar, bir kişiye düşen gelirin ise 25 bin dolara çıkarılması ve ülkede gerçekleştirilen ihracatın 500 milyar doları bulması, işsizlik rakamlarının da yüzde 5’e kadar indirilmesi, enflasyonun kalıcı bir düşüş ile tek haneli rakam olarak gerçekleşmesi gibi hedeflere yer verildi.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri