kanal-istanbula-offshore-finans-merkezi-adasi-yapilacak
Ekonomi

Kanal İstanbul’a Offshore Finans Merkezi Adası Yapılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında “çılgın proje” olarak adlandırılarak açıklanan Kanal İstanbul projesine Offshore Finans Merkezi’nin kurulması da planlanıyor.

Çalışmalar Son Sürat Devam Ediyor

2011 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Kanal İstanbul adlı proje aynı zamanda “çılgın proje” olarak adlandırılmıştı. Türkiye’nin çılgın projesi olarak bilinen Kanal İstanbul’da ayrıntılar yavaş yavaş netleşmeye başladıkça heyecan da artıyor. 2011 yılında açıklanan Kanal İstanbul’da çalışmalar hızlı bir şekilde sürüyor. Proje Karadeniz ve Marmara Denizi’ni ikinci defa birbirine bağlayacak. Bu bağlantının öncelikli amacının İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğinin azaltılması olduğu biliniyor.

Marmara Adaları’ndan Biri Finans Merkezi Olacak

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili edinilen yeni bir bilgiye göre Kanal’ın yapımı sırasında çıkacak olan hafriyattan Marmara Adaları adı verilecek adalar yapılacak. Kanal İstanbul’un sudaki güzergahı üzerinde yapılacak Marmara Adaları’ndan birinin Offshore Finans Merkezi olarak hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu finans merkez adada yer alacak olan şirketlere ne gibi vergi yükümlülüklerinin doğacağı merak edilirken, bu konuyu konuşmanın henüz erken olduğu söylendi.

Adalarda Konutlar da Yer Alacak

Kanal İstanbul dahilinde yapılacak olan adalarda konutlar da bulunacak. Adaların inşa edilebilmesi için suyun dibine taş ocaklarından getirilecek kayalar yerleştirilecek. Bu kayalarda hendekler kazılacak ve hendeklerin içine Kanal İstanbul’un toprağı dökülecek. Marmara Adaları adı verilmesi planlanan ve konutların da yer alacağı bu adalardan birinini Offshore Finans Merkezi olması tasarlanıyor.

Dünyada 60 Offshore Finans Merkezi Var

Offshore finans merkezlerinin amacı öncelikli olarak o ülkeye, diğer ülkelerden sağlanan fonların yine o ülkenin dışında kullandırılması olarak biliniyor. Dünya genelinde şu an itibariyle 60 adet offshore finans merkezi bulunuyor. Bu finans merkezlerinden 19 tanesi Orta Amerika’da, 12 tanesi Avrupa’da, 8 tanesi Asya’da, 3 tanesi Ortadoğu’da, 5 tanesi Afrika’da, 11 tanesi de Okyanusya’da yer alıyor.