kanal-istanbulun-ne-zaman-bitecegi-ekonomik-omru-belli-oldu
Ekonomi

Kanal İstanbul’un Ne Zaman Biteceği ve Ekonomik Ömrü Belli Oldu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2011 yılında “çılgın proje” olarak adlandırılarak kamuoyuna açıklanan Kanal İstanbul’un ekonomik ömrü ve inşaatının ne kadar süreceği belli oldu.

Kanal İstanbul’un Tüm Detayları Belirlendi

2011 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna lanse edilen Kanal İstanbul adlı proje hakkında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da bir açıklama yapılmış ve projeye start verileceği duyurulmuştu. Kanal İstanbul projesinin diğer merak edilen tüm detayları da ortaya çıktı. Projenin inşaat süreci 5 yılda tamamlanacak. Asgari ekonomik ömrü ise 100 yıl olacak. Kanal İstanbul’un tasarımında belirleyici olan etkenler de belirlendi. Buna göre Kanal’dan geçebilecek olan konteyner gemilerinin ve akaryakıt tankerlerinin azami boyutları da ortaya çıkmış oldu.

Projenin İnşaatı 5 Yıl Sürecek

Belirlenen boyutlara göre Kanal İstanbul’dan boyu 275 metre, eni 48 metre olan akaryakıt tankerinin ve boyu 340 metre, eni 48.2 metre olan konteyner gemisinin geçebilmesi planlanıyor. Geçebilecek olan akaryakıt tankerinin yük kapasitesi 145 bin DWT olarak belirlenirken, konteyner gemisinin yük kapasitesinin de 120 bin DWT olabileceği öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre Kanal İstanbul Projesi’nin inşaatının yaklaşık olarak 5 yıl kadar süreceği de belirlendi.

Kanalın Nasıl Açılacağı Çalışmalar Sonrasında Belirlenecek

Kanal İstanbul’un gereken şekilde ve belirli periyotlarla bakımının ve yenileme çalışmalarının düzenli olarak yapılması halinde ekonomik ömrünün de 100 yıl civarında olacağı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde açıklanan bilgiler arasında yer aldı. Proje kapsamında Küçükçekmece Gölü – Sazlıdere Barajı – Terkos’un doğusuna doğru ilerleyen yaklaşık olarak 45 kilometrelik bir alanda sürdürülen jeoteknik araştırmalardan sonra ortaya çıkacak olan yöntemlere ve tekniklere göre kanalın açılmasına başlanacak. Bu sayede Karadeniz;  Marmara Denizi’ne ve Akdeniz’e güvenli bir şekilde bağlanarak alternatif su yolu oluşturulmuş olacak.