Ekonomi

Kapıcının Hakları ve Görevleri Nelerdir?

Kapıcı olarak apartmanlarda görev yapan insanların bir çok hakkı bulunuyor. Apartman yöneticiliği yapan insanların bu haklar konusunda bilgi sahibi olması gerekiyor. Çalışma saatleri, işin kapsamı, hafta tatili konusunda bilgi sahibi olarak site yöneticiliği yapmak en azından sorunsuz bir yönetim sürecinin oluşmasını sağlıyor.

Kapıcıların Çalışma Hakları

Bir kapıcı diğer insanlar gibi iş kanununa göre haftalık 45 saat çalışma hakkına sahiptir. Bu 45 saatlik süre diğer günlere farklı oranlarda dağıtılabilir. Bu apartman yönetimi ve kapıcı tarafından belirlenebiliyor. Haftanın bir gününü kendisine kesintisiz olarak dinlenmeye ayırabilirler. Bayram tatillerinde ise iş sözleşmesinde çalışması belirtilmiş ise çalışmak durumundadır. Ancak iş sözleşmesinde böyle bir durum yoksa çalışmak zorunda değildir.

Kapıcı Yıllık İzinleri

İş kanununda diğer işlerde belirlenen yıllık izin kuralları kapıcılık mesleğini icra eden insanlar için de geçerli bir durumdur. 1-2 yıl çalışanlar 14 gün, 5-15 yıl arasında çalışanlar 20 gün, 15 yıldan fazla çalışanlar da 26 gün izin kullanma şansına sahipler. Sigortalarının yapılması da diğer işlerde olduğu gibi zorunludur.

Kapıcının Görevleri Nelerdir?

Her apartmanın kapıcı denilen bir görevlisi bulunuyor. Kapıcılar apartman sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevlerini yerine getiren işçilerdir. Sitelerde bulunan apartman yöneticiliği sistemi ile kapıcılar denetlenir, görevlerin düzgün bir şekilde yerine getirilip getirilmediğine bakılır.

Kapıcının Yerine Getirmesi Gereken Görevler

Site yöneticiliğinin verdiği görevleri yerine getirmek, ısı seviyesini ayarlamak, hidrofor ve türevi araçları kullanmak, yönetimin belirlediği ortak alanları temiz tutmak, siteye ait araç ve gereçlerin bakımını yapmak, işlerliğini korumak ve acil durumlar için hazır bulundurmak, site çevresini kar, su ve çamurdan temizlemek.

Sahip olduğu kapıcı konutunun bakımını yapmak, temiz tutmak ve aile bireylerinden herhangi birisinin konuta zarar vermesi durumunda zararı karşılamak, site yöneticisinin direktifleri doğrultusunda site sakinlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almak.

Site yöneticiliği tarafından belirlenen saatlerde servis hizmetlerini yerine getirmek, kapıya bırakılan çöpleri belirli saatler çerçevesinde toplamak, siteye ait bir bahçe bulunuyorsa bahçenin düzenini sağlamak, çimleri sulamak. İhtiyaç olması halinde bahçedeki ağaçları ve çalıları budamak, iş sözleşmesi maddelerinde yer alan diğer görevleri yerine getirmek kapıcının yapması gereken işler arasında yer alıyor.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri