Ekonomi

Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerin, kullanıcılar tarafından yanlış bir şekilde kullanılması pek çok sorunu ortaya çıkarıyor. Özellikle geciken ödemelerin sonunda kullanıcıların korkulu rüyası olan kara liste gündeme geliyor. Peki kara listeden nasıl çıkılır? listeye nasıl dahil olunur?

Neden Kara Listeye Girilir?

Banka müşterileri tarafından bazı kurallara dikkat edilmemesi, kara listeye girme nedenleri arasında bulunuyor. Kara listeye giriş yapan kullanıcıların ise, bundan sonraki finansal süreçte oldukça zorlanacakları net olan bir konudur. Banka üzerinden almış olduğunuz kredi veya kredi kartı ödemelerinin yapılmaması durumunda kara listeye girmeniz söz konusu olabilir. Özellikle 90 günlük süreç boyunca, bu banka hizmetlerinin ödemesini yapmayan kişiler için bu durum hayata geçirilecektir. Aynı zamanda kullanıcılar için, yasal takip sürecininde başladığını duyurmak gerekir. Yani her açıdan vatandaşların zorlu bir dönem içine girmelerine neden olan bir süreç olarak gösterilir.

Öte yandan bankalar arasında nadir olarak yaşanmakta olan, bazı durumlarında olduğunu belirtmek gerekiyor. Özellikle kurumdan kaynaklı olarak gelişen hatalardan sonra, kullanıcılar kendilerini kara listede olarak görebiliyor. Ödemeler her ne kadar zamanında olarak yapılsa bile, bu durum kullanıcıdan kaynaklı bir durum değildir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak için yapılacaklar arasında kullanıcılara bazı durumlar tavsiye edilmektedir. Öncelikle bankaya dair herhangi bir borcu bulunan kişilerin, vakit kaybetmeden bu borcu tamamen kapatması gerekir. Yapılan bu ödemeler sizin yasal takibe girmenizin önüne geçecektir. Ancak kara listeden çıkış yapmanız mümkün değildir. Zira bir kez kara listeye giren kullanıcılar, beş yıllık dönem boyunca bu listede bulunmaya devam eder. Yani kara listeden çıkabilmek için, beş yıllık süre boyunca beklemeniz gerekir. Bunun dışında kara listeden çıkmanızı sağlayan herhangi bir yol yoktur.

Bunun yanında yukarıda belirttiğimiz gibi ödemeleri zamanında yapıyorsanız ancak, halen kara listede olduğunuzu görüyorsanız bu durumu bitirebilmek için doğrudan Kredi Kayıt Bürosuna durumu bildirmeniz gerekiyor. Bu sayede kayıtlarınız yeniden incelenerek durum kısa bir süre içinde çözülecektir.

Kredi Sicilini Temizlemek İçin Yapılacaklar

Kara liste durumunu düzeltmek ve temiz bir finansal sicil oluşturmak, zaman alan şeyler arasında bulunuyor. Kullanıcılar tarafından her ne kadar zor olarak bilinse de imkânsız değildir. Bazı çalışmalar denenerek eskisi gibi yeniden kredi sicilinin temizlenmesi sağlanabilir. 5 yıllık sürecin sonucunda, kredi siciliniz eskisi gibi önemli bir hal almayacaktır. Ancak ödeme alışkanlıklarınız bilindiği için, halen kredi almanız oldukça zor görünebilir. Bunun için aktif bir kredi kartı ürünü almayı deneyebilir ve düzenli bir ödeme planı oluşturarak sicilin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri