Ekonomi

Karadeniz Powership Doğan Bey Afrika’da Enerji Üretimi Gerçekleştirecek!

Karpowership’e ait olan 126 bin megavat kurulu güç kapasiteli Karadeniz Powership Doğan Bey gemisi, Afrika’ya giderek, orada enerji üretimi gerçekleştirecek.

Konu ile alakalı olarak yapılan açıklamada, Karadeniz Holding bünyesinde olan ve adeta dünya çapında bir marka haline gelen Karpowership’e ait 126 bin megavat kapasiteli enerji gemisinin, Batı Afrika’nın bir ülkesi olan Sierra Leone’de, en kısa süre içerisinde elektrik üretimi gerçekleştirmeye başlayacağı duyuruldu.

Bu Proje Sayesinde Türkiye’nin Gücü ve teknolojisi Sergilenecek

Karpowership tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu firma, gerek Sierre Leone’de, gerekse de Gambiya’da gerçekleştirmiş olduğu yatırımları sayesinde Türkiye’nin hem gücünü, hem de teknolojisini Afrika’da sergilemeyi sürdürecek.

Ayrıca söz konusu bu açıklamada, Sierra Leone Elektrik Kurumu Otoritesi, Maliye ve Enerji Bakanlığı ile Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen sözleşme dahilinde, Sierra Leone’nin bir senelik enerji ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 33’ün 2023 yılına kadar karşılanmaya devam edeceği ifade edildi. Bunun ile beraber Karadeniz Powership Doğan Bey adlı bu geminin en kısa süre içerisinde bahsi geçen ülkede elektrik üretimine başlayacağı bilgisi de, şirket tarafından yapılan açıklamalar arasında yer aldı.

Bu Proje Oldukça Önemli

Sierra Leone Enerji Bakanı Henry Olufumi Macauley ise konu ile alakalı olarak yapmış olduğu açıklamasında, bahsi geçen bu projenin, kendi ülkelerinde her gün biraz daha yükselmekte olan enerji ihtiyacına cevap verebilmek ve ulusal şebekenin devam edebilmesi adına oldukça mühim olduğunu dile getirdi.

Öte yandan yine Afrika’nın bir ülkesi olan Gambiya’nın da bir senelik elektrik tüketiminin yüzde 33’üne tekabül eden bölümünün 2 sene boyunca karşılanması adına, ülkenin ulusal su ve elektrik firması NAWEC ile Gambiya Enerji Bakanlığı arasında bir enerji sözleşmesi daha gerçekleştirildiği duyuruldu. Buradaki elektrik üretimi ise, Karadeniz Powership Koray Bey isimli gemi ile gerçekleştirilecek.