Ekonomi

Bu Karar, Emlak Vergisine Dava Açanları Daha Da Mağdur Etti!

2017 yılında gündemde yer alan fahiş emlak rayiç değerlerinin yüksek olmasında ötürü yaklaşık olarak 40 bin civarında kişi itiraz için mahkemeye müracaat etmişti. Fakat KHK’lar yeni yapılan düzenlemelerin sonrasında açılan söz konusu bu davalar, mahkemelerde hükümsüz sayıldı. Bazı mahkemeler davaların düşürülmesine karar verirken, bazı mahkemeler ise davacının ilgili belediyelere yargılama bedeli ödemesi kararına vardı.

Konu ile alakalı olarak bir takım açıklamalarda bulunan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı Emekli Hakim Avukat İzzet Doğan, mahkemeler tarafından verilen davacıların yargılama bedellerini ödemesi kararının doğru olmadığını, davanın konusuz kalması durumunda mahkemelerin yargılama işlemini sürdürerek, dava açıldığından tarafların hangisinin haklı olduğunu belirleyip, haksız tarafa masrafları ödemek ile hükmetmesi gerektiğini anlattı.

Bu yönde verilen hükümlerin istinaf yoluyla düzeltilmesinin davacılar tarafından istenilebileceğini belirten İzzet Doğan, söz konusu bu hükümlerde, hukukun temel ilkelerinden biri olan öngörülebilirlik ilkenin bertaraf edildiğini, çünkü davacıların dava aşaması devam ederken yeni bir yasal düzenleme gerçekleştirilerek mağduriyetlerinin giderilebileceği üzerine herhangi bir bilgiye sahip olma olanağı bulunmaması sebebi ile dava açığ hukuki süreci başlatmış olduklarını belirtti.

Nitekim kamu otoritesinin söz konusu bu durumu fark ederek emlak vergisi artış oranına bir limit koyduğunu,  dolayısıyla kamu otoritesi tarafından davacıları mağdur olduğu anlaşılarak yeni bir düzenleme yapılmışken, bazı mahkemelerin dana önce açılmış davalara yargılama ücretinin yüklemesinin doğru olmadığına vurgu yaptı. Kendisine böyle bir karar verilen davacıların mutlaka istinaf yolu ile Bölge Adliye Mahkemelerine müracaat etmeleri gerektiğini de açıklamalarına ekledi.

İstinaf Mahkemelerinin Kararı Beklenmeli

Bazı mükellefler adına dava açan Tapu Kadastrolular Dairesi Genel Başkan Yardımcısı Avukat Yasin Özkan ise konu ile alakalı açıklamalarında, şua aşamada davacıların haklarında verilen yargılama ücretini ödemeleri kararına istinaf etmeleri, kesinlikle bu bedeli ödememeleri ve İstinaf Mahkemelerinin kararını beklemeleri gerektiğini belirtti.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri