Gündem

Kâtip Nasıl Olunur?

Ülkemizde yargıya bağlı olan en önemli mesleklerden biride katiplik olarak biliniyor. Katip olmak için, belirlenen kriterlere uygun olmak gerekiyor. Peki Kâtip Nasıl Olunur?

Kâtip Nasıl Olunur ?

Kâtip olmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olmakla birlikte, ön lisans ve lisans mezunu olması gerekmektedir. Buradaki en önemli konu ise ilgili bölüme bağlı olarak mezun olmaktır. Genellikle katip olmak isteyen kişiler, adalet bölümünde okumaya başlar.

Aslında bu bölümün haricinde okumakta olan kişilerinde konu hakkında bir şansı vardır. Özellikle bazı okullar bu konuda daha fazla ön plana çıkmaktadır. Ticaret Meslek Lisesinden bilgisayar bölümünden mezun olan kişiler, ilgili lise ve fakültelerden mezun olan kişiler, bu mesleği yerine getirmek için yerine getirebilir.

Bu bölümlerden mezun olan kişilerin, meslek için yapması gereken bazı konularda bulunmaktadır. Bu konu ise devlet memuru adaylığı için Kamu Personeli Seçme Sınavına giriş yapmaktır. Eğer bu alanda kesinlikle bir eğitim yoksa ve katip olmak isteniyorsa, o zaman bunun için vatandaşlar diğer yöntemleri bu alanda tercih edebilir. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenmekte olan kurslara gitmek iyi bir fikir olacaktır. Bu sayede bilgisayar ve daktilo sertifikasına sahip olarak, yine aynı şekilde katip olma şansı elde edilebilirler.

Kâtip Alımları, Kâtiplik Sınavları

Kamu Personeli Seçme sınavı üzerinden ise, öğrenim durumuna bağlı olarak katip alımları gerçekleştirilmiş olacaktır. Buna göre lise mezunları için p94, ön lisans mezunları p93, lisans mezunları ise p3 türüne bağlı olarak en az 70 puan almalıdır. Ancak bu puanları geçen kişilerin başvuru yapmaya hak kazanacağını belirtmek gerekir.  Bu aşamadan sonra ise, kontenjanlar için başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Katiplik İçin Mülakatlar

Mülakatlar ise katip adaylarını zorlayacak özelliklere sahiptir. Sadece 3 dakikalık süreç içinde 90 kelimenin hatasız bir şekilde yazılması istenir. Buna bağlı olarak katiplik testi için sonuçlar alınacaktır. Sınav sırasında sorular konular ise Atatürk inkılapları gibi konular oluyor. Adayın hangi klavye sistemini kullanması ise, tamamen onun tercihine bırakılan detaylar arasındadır. Aday isterse Q, isterse de F klavyeyi kullanarak sınavını tamamlayabilir.

Kâtiplikte Klavye Seçimi Önemli mi?

Kâtip Nasıl Olunur sorusunu merak edenlerin aynı zamanda en çok merak ettiği konulardan biri de klavyedir. Klavye seçiminin sınav puanına herhangi bir etkisi bulunmaz. Katiplik için maaşlara göz attığımızda ise, oldukça memnun edici rakamların olduğunu görüyoruz. Özellikle çok zor bir meslek olan katiplik için, şu anda belirlenmiş olan aylık ücret 3 bin TL civarındadır. Bu durum çalışılan yere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda deneyim arttıkça maaşta da artış yaşanacaktır.

Instagram takipçi satın al Twitter takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Tiktok takipçi hilesi Fucicort krem Seo paketleri